На времето официалното облекло за първата брачна нощ на младоженката се е състояло от дълга под коляното бяла риза и специални младоженски гащи, наподобяващи потури. Поради липса на готово бельо тези специални гащи шиела майката на младоженката, разказва свиленградският сайт "Старият мост".

 Платното за тях е било ръчно тъкано от копринени нишки, обикновено извлечени от некачествени пашкули, които се продавали на населението в нашия край. Тези нишки се изварявали до определен градус, за да отпадне от тях серицинът – вещество, което ги слепвало и втвърдявало коприната, която трудно се поддавала на обработка.

След това с помощта на домашен стан се изтъкавало платно. В него се втъкавали за украса ленти с различен цвят, като основата му винаги оставала от естествена коприна. От готовото платно по въображение с машинни и ръчно ушити ръбове се крояли гащите, винаги по-широки от тялото на бъдещата невеста. В двете страни на специфичното бельо се навървяли връвки, които да определят стегнатостта в кръста.

Как с тези връвки младата булка Карамфила е запазила девствеността си след 2 първи брачни нощи и защо го е направила четете в jenata.blitz.bg