След икономическата криза през 2008 година държавите от Източна Европа се сблъскаха с недостиг на работна сила. Reuters съобщи, че единственият изход за местните предприятия е роботизацията.

През 2017 година предприятията от Централна и Източна Европа са инсталирали 9900 роботизирани инсталации, което е с 28% повече от година по-рано. Към 2020 година използването на автоматизация и роботизация се очаква да нарасне с още 21%, като за зялата Европа този показател е 10%. Информацията е на международната федерация по робототехника (IFR), която извършва мониторинг на главните трендове на роботизацията.

Причината това да се случва в държавите от Източна Европа е падането на раждаемостта и като следствие от това, недостига на работна сила. Според прогнозите на ООН, към 2050 година общото население на Полша, Чехия, Словакия и Унгария ще намалее с 8 милиона и ще достигне 56 милиона души. Много държави все още не са се съвзели от икономическата криза от 2008 година. Освен това, след 2011 година, миграцията към различните страни на ЕС стана по-лесна и много хора заминаха в европейските страни с по-високи заплати и ниво на живот.

Най-силно от тези държави е засегната Унгария. Собствениците на предприятия не могат да намерят работници и служители, а голямото текучество на персонала задълбочава ситуацията.

При тези условия, роботизацията е единствената възможна стратегия. А от това най-много печелят производителите на робототехника. Доходът на компанията Vesz-Mont 2000 за миналата година е нараснал с 10%. Тази компания би могла да печели много повече, но парадоксалното е, че на нея също не й достигат работници и служители.

Според IFR, в тези страни, най висока е роботизацията в Словакия, където на 100 000 работника се падат по 135 робота. В Чехия те са 101, в Унгария – 57 и в Полша – едва 32. Ниските показатели в Полша се дължат предимно на мигрантите от Украйна.

Но роботизацията в заводите изисква хора със съвсем други познания и някои държави въведоха нови учебни курсове.

В същото време азиатските страни инвестират в робототехниката много по-активно, отколкото досега. Но те са мотивирани не от липсата на работна сила, а от повишаване на работната заплата и по-силната конкуренция с другите държави./