Най-известните близнаци от социалистическа България - братя Аргирови, живеят на хиляди километри един от друг, но са напът да се съберат отново в родината. Благовест Аргиров сподели, че брат му има намерение да се установи у нас, след като продаде имота си в Норвегия. Еднояйчните близнаци възнамеряват от тази година да заживеят в съседни къщи в Банкя. Имат намерение да възобновят и сценичната си и звукозаписна дейност.
Някога пеещите братя си приличаха като две капки вода, но днес вече е лесно да бъдат различени. Благовест е с гарвановочерна коса, тъй като се боядисва, а близнакът му е чувствително побелял в главата. Освен това Светослав е и по-наедрял от двамата. 

Светослав вече е стигнал години за пенсия в Норвегия и ще се радва на сериозни пари за старини, за каквито колегите му в България могат само да мечтаят 

Светослав е диригент на църковен хор и свири на орган. А през уикендите забива по клубовете с рок банда и така наливал с още средства семейния бюджет. “В Норвегия хонорарите са космически в сравнение с тези в България, тъй като скандинавската държава е една от най-богатите в Европа, а стандартът е изключително висок. Пенсията ме държи там и, разбира се, при всяка възможност се връщам, за да се кача на сцената с брат ми”, казва Светослав. Съпругата му е детска учителка със заплата 4000 евро. Двамата живеят охолно и не се лишават от нищо. Имат голяма къща с 2 декара двор. Той живее в скандинавската страна от 1996 г. Заминава в началото на демокрацията, когато двамата с брат му решават да прекратят кариерата си. 



Благовест и Светослав са еднояйчни близнаци, родени в Пловдив. На 23 април любимците на българската публика започват шейсетака. Те никога не са късали “пъпната си връв”, години наред имат съвместен бизнес в областта на недвижимите имоти. И двамата завършват Музикалната академия “Проф. Панчо Владигеров” и Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив, но с различни специалности: Благовест свири на виолончело, а Светослав - на пиано. Още от ранна възраст привличат вниманието като певци - солисти са на хор "Детска китка" в Пловдив. Участват с голям успех в операта на Бенджамин Бритън “Малкият коминочистач” (постановка на Държавната опера в Пловдив). В поп музиката дебютират като дует “Вега” на Младежкия конкурс за забавна песен в София през 1981 г., но на следващата година се преименуват на сегашното си име “Братя Аргирови”

Първият им запис в Българското радио е “Ненужен” (кавър версия на песента Illusion на групата “Имаджинейшън” в края на 1982 г.). Песента бързо се превръща в шлагер и ги прави изключително популярни. Оттогава датира изключителното им сътрудничество с Кирил Иванов - “Мъглата” (звукооператор в радиото). С редица танцови хитове те се утвърждават сред най-известните изпълнители в българската поп музика през 80-те. С тях започва кариерата си Соня Васи. Между 1983 и 1986 г. участват в различни фестивали в Братислава и Дрезден и дори оглавяват диско класация в Унгария. След 1989 г. заминават да работят по клубове в скандинавските страни, Австрия, Швейцария и Германия. Благовест изкарва известно време в Италия, а Светослав учи пеене при Рени Бръмбарова. 

Възраждат популярността си в България през 1997 г. с “Гот е”, пилотен сингъл на албума “Най-доброто и най-новото”. През 1998 г. Благовест записва албум в Норвегия, а Светослав издава първия си самостоятелен макси сингъл “Без заглавие”, в който използва музика от операта на Джоакино Росини “Отело”. Изпълняват с Росица Кирилова песента “Избрах нарочно вас” към популярния детски сериал “Васко да Гама от село Рупча”. Момчетата споделят, че успехът и тяхната борбеност не са случайни. Майка им била много амбициозна. Само дето на йога и по въже не ни е карала да ходим. И двамата завършихме пловдивското музикално училище със златен медал, аз бях първенец на випуска. Бях виолончелист, а Светослав - пианист. Всъщност амбицията на майка ми идва по линия на възрожденския й род. 



Мама е корава жена. Все пак е от два много стари български рода. По майчина линия е роднина с Тодор Каблешков, а по бащина - с Марин Дринов 

Баба им Елена даже в книгата си за рода Каблешкови им сложила снимка до генерал Каблешков. Разни професори се шашнаха. Викат, тия пикльовци как може да са там. Баба Елена обаче им каза, че благодарение на нас си е продала книгата, смеят се днес близнаците.

В Норвегия цари матриархат, единодушни са братята Аргирови. Жените печелят наравно с мъжете, а в дома им се чува тяхната дума. Мърдане няма, очевидно викингите са си казали думата.
Днес те си спомнят с премерена носталгия за времето на соца. Всичко беше идеално за нас. Печелехме много, взимали сме хонорар от 20 000 лева за абитуриентски бал. Върнахме се у дома с найлонова торба с пари, а майка ни се разплака. Купихме си инструменти, нашата музика беше специфична, а Концертна дирекция нямаше как да ги осигури. По-голямата част от аранжиментите ни бяха авторски. В СССР българските звезди ги боготворяха. 

За сравнение, Алла Пугачова взимаше 18 рубли, а на нашата формация плащаха 2000 на концерт

Е, наред с популярността и всички хубави моменти Аргирови няма как да забравят режима. Спомням си, когато за първи път излязохме зад Желязната завеса, спряхме на една бензиностанция в Гьотеборг. Разплаках се, като видях какъв стандарт имат хората там, връща се в миналото Светослав. 

Бъдещите планове на близнаците са да се върнат в музикалния бизнес. Не можем да пеем песните отпреди 30 години, не става. Ние нямаме нужда да го правим за пари, затова, тъй като сме перфекционисти, ще се захванем сериозно с тази работа, категорични са те.

Поли БОЯНОВА