Опасни секти и крайни вероучения започват да настъпват в цялата страна. Радикалният ислям съвсем не е единствената заплаха. Това казаха от ВМРО на нарочна пресконференция в Бургас. Проблемите от 90-те години с тропането по вратите и разпространението на неодобрена от българските власти религиозна литература на оживени места в градовете, се завръща с пълна сила, предупреждават воеводите.

Ето защо напълно нов закон за вероизповеданията подготвят от ВМРО. Воеводите избраха Бургас, за да представят проекта си. „Бургас е мястото, в което една деноминация безчинства.

Това обяви днес депутатът от „войводите“ Александър Сиди. Той обоснова изказването си с факта, че според него в града действа с особена сила „Свидетели на Йехова“.

Той и общинският съветник от неговата партия Георги Дракалиев обясниха, че през последните месеци се наблюдава силна активация на различните от православното християнство вярвания и обяви за недопустимо агитирането на улицата с щендери, на които се разпространяват книжки за дейността на „свидетелите“.

Сиди даде пример със съдебното дело, заведено от тази религия срещу общинския съветник Георги Дракалиев (ВМРО), който е автор на поредица от текстове, целящи забрана на работата на нейните активисти извън техния молитвен дом. След изготвяне на новия закон предстои консултация с всички вероизповедания у нас и внасянето му за гласуване.

Някои от идеите в него са основаване на Духовен университет в България, всички проповедници в различните религии да са завършили него, да са български граждани и да отговарят на критерии за уседналост.

Те водят и дела срещу нашия колега, който се обяви против начина им на проповядване. Ние смятаме, че мястото на всяка една религия е в нейния религиозен дом, а не на улицата“, коментира народният представител от ВМРО Александър Сиди.
Основен акцент в новия закон за вероизповеданията е контролът от страна на държавата. Воеводите настояват всяка една религия, която се регистрира у нас да има проповедници, завършили духовното си обучение в България.

„Ние бяхме против създаването на ислямски университет в страната. Но вече стигнахме до извода, че е по-добре да има духовно училище, което е под контрола на държавата. Държавата да следи какво се изучава и дали то не противоречи на нашите ценности“, коментира Сиди и даде за пример Ахмед Муса от Пазарджик.

„Преди години той е проповядвал за една християнска деноминация. Един ден се е събудил в Саудитска Арабия, обучавал се е три месеца и се е върнал. И 10 години държавата не знае какво се случва. Не знае къде е учил и какво е учил, а сега е осъден за проповядването на радикален ислям“, обясни позицията на ВМРО депутатът.

Освен, че трябва да са завършили в България, водачите и проповедниците на различните религии трябва да са българи, предвижда друг текст в новия закон. От ВМРО дадоха за пример „Свидетели на Йехова“, за които в Бургас в момента агитират основно рускоговорящи граждани. Проектът за новия закон е почти готов.

Тепърва той ще бъде представен на най-големите религиозни общности в страната, а след това ще бъде предоставен и за обществено обсъждане. От ВМРО очакват да получат подкрепа от коалиционните си партньори и още в тази пленарна сесия законът да мине на първо четене. „Надяваме се, че след приемането на закона част от регистрациите на някои религиозни общности ще бъдат отнети“, допълни още Александър Сиди.