Добро Европредседателество е такова, което е успяло да свърши задачата на фин модератор и е успяло да сближи нечии позиции, например. Конкретно и задачите, които аз ще водя. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев.
"Очакваме май месец да имаме предложението на ЕК за бюджет за следващия програмен период след 2020 г., както и нов пакет за политиката на сближаване или тази, която отговаря за идването на европари у нас", каза Дончев пред БНТ.

Имаме тежки отговорности да модерираме дебата преди това, какви промени и бюджет са ни необходими и след като излезе предложението на комисията да управляваме реакциите на държавите членки, най-малкото, обясни той.

"Необходимо е да вмъкваме и българския интерес, но по време на Европредседателството трябва да се мисли основно за европейския, затова е предизвикателство", смята той.

Европа сега ще гледа от долния си десен ъгъл и това е доста различен поглед, каза още Дончев.

"Основната цел е запазване на бюджета на ЕС, особено в частта, посветена на кохезионната политика и не е толкова въпросът в размера на бюджета, колкото в някои спорни точки, които разединяват страните членки и ние трябва да сближим позициите", посочи Дончев.

Темата, което се очаква да е най-горещата, е инициативата на обвързването на европейското финансиране с върховенството на закона, коментира вицепремиерът.

"Което по-просто казано е, че ако няма независима съдебна система, няма пари от еврофондове. Държавата, която се свързва с това предложение и се приема като евентуална негова жертва или бенефициент, не е България, поне на ниво кулоарни разговори. Споменава се Полша заради законите, приети там. Но дори предложението спрямо Полша е спорно".

Друга спорна тема е националното съфинансиране, както и темата за много по-тясно обвързване на европейското финансиране с икономическата политика, която води всяка държава. Искаме икономическото управление на всяка държава членка да е много по-синхорнизирано, обясни още Томислав Дончев.