КЕВР прилага по-рестриктивна политика към енергоразпределителните дружества, отколкото е необходима. Това каза енергийният експерт проф. Атанас Тасев, относно обсъжданото увеличение на цената на тока от 1 юли с 1,38% и желанието на регулатора да запази настоящата тарифа.
По думите му независимостта на комисията е подчинена на политическата обстановка в страната и невъзможността за повишаване на цената на електроенергията, като претенциите на дружествата в регулирания сектор не са удовлетворени докрай.
 
„Регулаторът има много механизми, той не признава разходи, като има един интересен факт, който може би ще има продължение. Цените се образуват на базата на прогнози, като няма такава, която да не може да бъде оспорвана от всякаква научна гледна точка и най-добре прогнозата се оспорва със статистика, т. е. в момента, когато вие сте поискали повече, а сте похарчили по-малко, в следващата година регулаторът е в правото си да нанесе коректив. Точно в този момент, като че ли използва това, защото е направена оценка на заявените, но нереализирани докрай инвестиции. Този път регулаторът ще направи една последваща крачка, като дружествата ще понесат санкции. Във всички случаи, когато има разлика в прогнозите, т. е. - надзет приход, той се отчита в следващия регулаторен период и може би затова цените няма да скачат така драстично“, коментира проф. Атанас Тасев. 

Той добави, че цената на електроенергията се определя от редица фактори, сред които е цената на производителите, а у нас този пазар е дебалансиран. Според проф. Тасев съществено значение имат също преференциалната енергетика и възобновяемите източните на електроенергия, а в бъдеще ще се конкурират доставчици на три вида енергия – ядрена, възобновяеми енергийни източници и газотурбини модули.