В края на март Надзорният съвет на НЗОК прие новият списък с медицинските изделия в болничната и извънболничната помощ, за които Касата заплаща частично. Списъкът влезе в сила от 1 април 2018 г. Няколко седмици по-късно стана ясно, че реимбурсната сума за някои от тях, конкретно в областта на сърдечносъдовите болести, е намалена. На практика сумата, плащана от Здравната каса за сърдечни клапи и протези, е намалена с 10%. 
Преди седмици пациентска организация реагира остро срещу намаляването на цените и излезе с писмо, с което обяви „вот на недоверие“ на председателя на Надзора на НЗОК Жени Начева, и в което се твърдеше, че пациентка е починала, тъй като не успяла да доплати за твърде скъпото медицинско изделие, нужно за лечението й.
Още на следващия ден от самото лечебно заведение, в което е починала пациентката, опровергаха това твърдение. От там посочиха, че тя е постъпила в болницата в много лошо общо състояние, а по-късно проверка на Касата установи, че заявка за въпросното медицинско изделие дори не е подавана.

Второ писмо, алармиращо, че друга пациентка починала заради непосилна цена на медицинско изделие, бе изпратено до медиите от същата пациентска организация в четвъртък. В писмото се посочва, че жената е била диагностицирана и насочена към лечение с въпросното изделие още през февруари, и не става ясно какво е наложило забавянето на лечението до края на април. В него от организацията обявиха „втори вот на недоверие“ срещу председателя на Надзорния съвет на НЗОК.

Защо обаче „вотът на недоверие“ е насочен точно към Начева, не става ясно.
Надзорният съвет на Здравната каса се състои от девет души – четирима представители на държавата, по двама – на синдикатите и работодателите, и един – на пациентите. 

За да бъде прието едно решение от Надзора, то трябва да получи поне пет гласа „за“. 
Конкретно решението за приемане на цените, по които Касата ще плаща медицинските изделия, е прието с шест гласа „за“, нито един „против“ и нито един „въздържал се“. Нещо повече – четирима от гласувалите „за“ не са представители на държавата. Един от тях е представителят на пациентите в Надзора. „За“ са гласували също така двамата представители на работодателите, както и единственият присъстващ на заседанието представител на синдикатите. На практика без техните гласове този списък, с така заложените цени, нямаше да бъде приет, тъй като на заседанието присъстват едва двама от четиримата представители на държавата. 

В добавка, от стенограмата на това заседание става ясно, че по време на обсъждането на списъка се коментира не намаляването, а увеличаването на сумите, които заплаща Касата за някои медицински изделия. Такъв е случаят например с торакалния стент, за който НЗОК до 1 април заплащаше 1400 лв. и чиято най-ниска цена е 14 000 лв. С новия списък сумата, която покрива Касата, е увеличена на 5000 лв. Със същия списък е увеличена и възрастта, до която пациентите с диабет получават по 1100 тест-ленти. 

От стенограмата се вижда още как всички членове на Надзорния съвет, присъстващи на въпросното заседание, обсъждат възможностите НЗОК да поема повече медицински изделия и да заплаща повече средства за тях. 
Медицинските изделия, прилагани в болничната помощ, безспорно са скъпи, някои от тях – дори непосилно скъпи за пациентите, и Здравната каса и Министерството на здравеопазването ще трябва да свършат много работа и да проведат много битки. 

На последното заседание на Надзора пък Жени Начева обяви, че дебатът за правилата за медицинските изделия, които ще влязат в новия списък през месец септември, започва още сега.   
В заключение обаче можем да отбележим, че крайните изказвания за починали заради скъпи медицински изделия пациенти сочат или непознаване на цялата картина, или други интереси.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!