"БУЛГАРГЕОМИН" връща кораба в пристанище Бургас до приключване на цялата сага. Това разкриха пред БЛИЦ два независими източника.

Родната фирма е взела това решение, след безпрецедентната намеса на Либия в работата на независимия български съд чрез дипломатически ходове и ноти от страна на либийския посланик в България за вдигане на ареста на кораба „БАДР“. 

След шест годишна съдебна битка в либийските съдилища и влязло в сила окончателно съдебно решение на съда в Триполи българското предприятие „БУЛГАРГЕОМИН“ затъна в тинята на българското правосъдие в Бургас.

Разследване на медията ни установи, че независимо че либийската държава пропуска редица преклузивни срокове да упражни правата си Бургаският районен и окръжен съд си затварят очите. Иначе по закон бързите заповедни и изпълнителни производства между българското предприятие „БУЛГАРГЕОМИН“ и Либийската държава продължават вече почти година.

Тези дела са изключени и от приложното поле на съдебната ваканция. Съгласно чл. 329, ал. 3, т.6 от Закон за съдебната власт – съдебната ваканция, не тече и подлежиат на разглеждане делата, за които законодателят е предвидил решаването им в срок, по – кратък от един месец. Съгласно Гражданският процесуален кодекс, всички дела свързани с изпълнителни производства (в т.ч., но не само, жалби срещу действията на ЧСИ, жалби срещу Заповед за изпълнение – виж чл. 437, ал.4 от ГПК), се решават най – късно в едномесечен срок. Независимо от законодателното решение относно съдебната ваканция на магистратите, окръжен съдия Галя Белева дори стига дотам, че прилага съдебната ваканция въпреки закона, заповедта на министъра на правосъдието, че сроковете по изпълнителните производства не спират по време на съдебната ваканция. В този смисъл е и изричната заповед на председателя на Окръжен съд - Бургас.

Съдия Галя Белева, стана пословично известна през 2015г. със скритите от нея дела пред Окръжен съд – Бургас, когато месеци наред, разглежданите от нея дела, свързани с община Поморие, не можеха да се видят на електронната страница на съда. (припомняме Ви, че съдия Галя Белева е съпруга на председателя на райония съд в Поморие – съдия Белев). В следствие на което и бяха наложени множеството наказания от административния ръководител на Окръжен съд -  Бургас и Дисциплинарната комисия към ВСС.

В настоящия случай съдия Белева няма какво да скрие. Вече, след като е отшумяло скриването на дела, е време за явно погазване на законодателните норми, посочени по - горе, които си действията тя мотивира със заповед на председателя на съда. След справка на сайта на съда от БУЛГАРГЕОМИН коментираха, че в заповедта липсва такъв текст, а още по-малко едва ли някой председател на съд би си позволил да издаде заповед в нарушение на закона. 
Абсурдите продължават. Съдията от Районен съд – Бургас Дарина Йорданова още повече злоупотребява с дадените й по закон правомощия, като отказва да администрира делото към по-горния съд в продължение на 2 месеца, а съгласно закона съдът следва да се произнася в рамките на 3 дни от постъпването на жалба. Впоследствие окръжен съдия Галя Белева се разпорежда няколко пъти (по време на „съдебната ваканция“) уведомленията по това дело да се връчват и връчват на либийската държава и така делото се придвижва между съдилищата вече 3 месеца. Смешно, при условие че двете съдилища в Бургас - Районен и Окръжен, се намират в една сграда на различни етажи. И така либийският танкер, въпреки че е продаден на търг в производството по принудително изпълнение на частния съдебен изпълнител през март месец за почти 11 милиона долара продължава да стои на рейд и купувачът не може да упражни правата си на собственик.

Странно, но откакто е започнало безчинството от страна на двете съдийки, представителите на либийската държава се активизирали с контактите към БУЛГАРГЕОМИН. От българското дружество се оплакаха, че либийски представители се свързват с тях с предложения за 1 милион долара да се погаси целия дълг на Джамахирията, който е в размер на 9 152 215,40 щатски долара. От БУЛГАРГЕОМИН коментираха, че само съдебните такси по повод на изпълнителния лист и делата са в размер над 500 000 лв. Таксите платени на съдебния изпълнител по повод на публичната продан са почти 300 000 лв. От дружеството се оплакват, че в Либийските съдилища им е било по-лесно да водят съдебни битки за защита на български търговски интереси. 

При безпрецедентния и абсурден съдебен процес, който беше инсцениран срещу българските медици в Либия, дали съдът беше излизал във ваканция?

БЛИЦ научи, че от БУЛГАРГЕОМИН вече са подали два сигнала и за случая на беззакония до Инспектората на ВСС.