По време на покупката елхата е жизнена и свежа. Така изглежда и когато е украсена, но след като направим опит да я засадим на постоянно място, тя изсъхва. Причината за това е, че през зимата елхата се намира в състояние на покой, а дългият престой в отопляемо и сухо помещение я „разбужда”. Нейното бодърстване по никое време я прави изключително уязвима към замръзване, съобщава "Марица".

За да се избегне това, след като я адаптирате за известно време на терасата и я внесете на топло, поддържайте пръстта в контейнера постоянно влажна. По този начин елхичката няма да страда от сухия въздух в стаята.

В никакъв случай не наторявайте дръвчето - това ще го изкара от състоянието на покой. Не използвайте прекалено тежки украшения за елха или лампички с голяма мощност, защото се нагряват и могат да прегорят игличките.

Колкото по-малко време престои елхичката в топлото помещение, толкова по-големи са шансовете за оцеляване. Не бива да я засаждате обаче веднага на постоянно място! Дайте отново време - около една седмица за аклиматизация на балкона! Обърнете внимание да не е прокарала нови свежи връхчета. Те са по-светли на цвят и са сигурен признак, че дръвчето се е „събудило”. В този случай, ако го оставите навън посред зима, то ще замръзне. 

Ако обаче не сте нарушили покоя на елхичката, смело я засадете в градината, на двора или на друго предпочитано място. Изберете това да стане в ден с положителни дневни температури, когато почвата не е замръзнала и лесно ще направите дупка. Имайте предвид, че иглолистните видове предпочитат каменисти почви, в които пускат дълбоки и здрави корени. Практиката показва, че по-малките елхи - до 1.50 см, имат по-голям шанс да преживеят празниците вкъщи, а след това да се хванат навън.


7 важни стъпки за успешно вкореняване

1. Намокрете хубаво почвата, както и субстрата в саксията!

2. Изкопайте една дупка, която по обиколка и дълбочина трябва да е 2 пъти по-голяма от самото гърне, в която е елхата!

3. Разрохкайте пръстта с една лопатка, след което отделете внимателно дървото от саксията и с остър нож на няколко места около 1 см дълбочина набраздите кореновата бала!

4. След това поставете самото растение толкова дълбоко, че повърхността на балата да е на едно равнище с повърхността на земята! 

5. Дъното на дупката запълнете с компост (някои експерти препоръчват компост и торф) и поставете дървото изправено, като запълвате с пръст!

6. Тъпчете здраво, за да се получи спойка! Оформете пръста под формата на малък бент, за да се получи кладенче за поливане! 

7. Полейте новозасаденото дърво много хубаво и покрийте почвата с малко дървени стърготини (мулчиране)! Поливате с вода, докато започне да остава на повърхността!