Близо 95% от хората, които търсят помощ от нас, след като са пострадали от домашно насилие и дискриминация, са жени. Това разказва адвокат Милена Кадиева, изпълнителен директор на фондация "Джендър алтернативи", цитирана от "Марица". 

Почти всички от тях имат едно или две деца. Около 5% от жертвите на домашно насилие са мъже, като две трети от пострадалите са хора в пенсионна възраст. Те търпят насилие от своите пораснали вече деца или внуци. Много малко са случаите, при които мъж е жертва на домашно насилие от своята съпруга или партньорка, макар че имаме и такива, добавя адвокат Кадиева. 

Уязвима група са жените. Обяснението за това е комплексно, но сред основните причини са патриархалните стереотипи у нас. Векове назад във времето жената не е била смятана за човек в религиозния и естествения живот. Не е била приемана за партньор, нито за равен. Не е имала право на мнение и на глас, не е можела да работи или да учи. Това подчинено положение, натрупано през годините, се отразява и в днешно време. Обществените настроения се променят и се демократизираме през последните 30 години, но на практика тези балкански стереотипи все още съществуват. За съжаление, повечето български мъже приемат, че жената е тяхна собственост и могат да правят с нея буквално каквото пожелаят - да я унижават, бият, тормозят, преследват, обяснява адвокат Кадиева. 

Жертви на домашно насилие често са самотни майки, тормозени от своите бивши партньори по повод срещите с децата. Ако бившият партньор е бил насилник, майката има опасения да го среща със своите деца и тогава се стига до конфликти. Друга причина за насилие в семейството е злоупотребата с алкохол или наркотици. През последните години процентът на младите мъже, употребяващи различни видове дрога, се увеличава непрекъснато. От значение са и финансовите фактори - когато в едно семейство с деца има малко пари и не могат да се покрият ежедневните разходи, започват пререкания. Вместо конфликтите да се решават по цивилизован начин с диалог и компромис, в много случаи те се превръщат в неизбежен тормоз от едната страна към другата.

Рискът при една двойка е висок, когато съпругът или партньорът притежава оръжие. Ако се окаже, че е незаконно, това вече е сериозен фактор за висок риск. Такива жертви много рядко напускат насилствената връзка, тъй като заплахата за живота им е реална. Често се разиграват сцени на насилие с опасни вещи - чукове, лопати, ножове, брадви... А това означава, че е премината една граница на поведение, което не може да се овладее. Следващият удар може да бъде фатален. Тревожни са и случаи на нарязани, изгорени или дори само изхвърлени от апартамента дрехи. Обикновено посегне ли се на елементи, свързани с личността, почти винаги неразривно след това се посяга и на самата личност. 

Друг признак е осъществяването на пълен контрол по отношение на децата, например не се пускат да играят, постоянно им се вика и крещи. Така те се тероризират, вместо да се дисциплинират и всичко това рефлектира върху майката. Тя се опитва да предпази децата си, а мъжете, на които им се пречи да осъществяват контрол, често прибягват до насилие.