Внимавайте с витамините

Приемът на по-големи дози витамини може да е също толкова опасен, колкото и недостигът им! Внимавайте да не превишавате допустимата дневна доза на витамин А и на минералите мед, желязо, цинк и манган, тъй като можете сериозно да навредите на здравето си, пише Elle. Въпреки че максималното допустимо дневно количество витамин А за жените е 700 мг, а за мъжете – 900 мг, някои хранителни добавки съдържат до 7500 мг витамин А. Учените от Бостънския институт установили, че превишаването на препоръчителната дневна доза витамини и минерали може да причини рак и да забави лечението му.

Откажете се от борбата с бактериите

Антибактериални сапуни, почистващи препарати, кухненски плотове, хладилници с антибактериална защита... Войната с бактериите обаче има и страничен ефект. Когато не сме изложени на атаката им, ние възпираме изграждането на защитните механизми на организма си. Имунната система, която е омаломощена от антисептичните и антибактериални средства, няма сили да се справи с болестта и последствията от бактериалните заболявания могат да бъдат сериозни.

Добавяйте спанак в салатата

Храните, богати на фолати (от групата на витамин В), намаляват риска от мозъчен удар и от сърдечносъдови заболявания. Ежедневното консумиране на домати, зеленолистни зеленчуци, спанак, зелена салата и житни храни ни предпазва от тези болести. Дори малките промени в хранителния режим могат значително да увеличат количеството полезни вещества, които осигуряваме на организма си. Правете си сандвичите с листа от спанак, вместо със зелена салата – разликата във вкуса е почти незабележима.

Не мислете, че винаги сте прави

Хората, които имат високо мнение за себе си, а ниско – за другите, са изложени на по-голям стрес и повече се ядосват. Това е така, защото светът непрекъснато ги разочарова. Да си мислиш, че си винаги прав, е не само отблъскващ, но и нездравословен навик. Учени от британския университет в Брадфорд установили, че 62% от хората, които имат много високо мнение за себе си, са гневни и са подложени на извънредно голям стрес, което отслабва имунната им система.

Не прекалявайте с високите токчета

Високите токчета поставят краката в неестествено положение и допълнително натоварват коленете „Колкото по-ниски са токчетата, толкова по-лесно ходим на тях“ , казва д-р Кейси Кериган от университета във Вирджиния. Тя установила, че високите токчета могат да доведат до артроза на коленете и че дори 5-сантиметровите токчета могат да предизвикат проблеми. Артрозата се появява, когато хрущялът в коленете се разруши и когато костите започнат да се търкат една в друга, което предизвиква силни болки. Жените, които носят високи токчета, натоварват коленете си с 23% повече от тези, които ходят с обувки на равни подметки. Затова и артрозата в коленете се среща при жените два пъти по-често, отколкото при мъжете.

Проветрявайте често банята

В банята, по стените... черните петна сигурно ви изнервят. Науката познава повече от 100 000 вида плесени и гъбички. Те се намират в почти всеки дом, но повечето от тях са безобидни. Не се притеснявайте, малкото количество плесен няма да ви донесе страшни болести. Ако искате да намалите вероятността от по-големи проблеми с плесента, незабавно поправяйте капещите кранчета, редовно проветрявайте банята, а влажността в апартамента намалете с помощта на климатик или вентилатор.

Тренирайте паметта си

Излизате от шопинг центъра, но не можете да си спомните къде сте паркирали автомобила си. На път към работа започвате да се чудите дали не сте забравили да заключите апартамента. Разминали сте се с жена, която ви изглежда позната, но не си спомняте къде сте се срещали. Случвало ли ви се е след няколко подобни ситуации да си помислите, че имате проблеми с паметта? Според невропсихиатъра д-р Дейвид Салмън от университета в Санд Диего това не е повод за притеснение. Той казва, че е нормално паметта ни да отслабва с напредването на възрастта. Допълнително влияние оказват многото грижи, стресът и притесненията – поради тях по-трудно се съсредоточаваме и по-трудно помним. „Колкото по-съсредоточени сте и колкото повече внимание посвещавате на това, което учите или искате да запомните, толкова по-лесно ще си го припомните след това“ , казва д-р Салмън.

Не се бойте от краткотрайния стрес

Организмът ни е така създаден, че да може с лекота да се справи с временния стрес. Тогава нивото на адреналина скача и имунната система работи на пълни обороти. Краткотрайният стрес има ясно изразен край (например сценичната треска) – отделянето на адреналин спира и организмът се връща в равновесие. Продължителният стрес обаче няма ясно изразен край и организмът се намира под постоянно напрежение, което отслабва имунната система. Психолозите смятат, че краткотрайният стрес е полезен, тъй като ни помага да се съсредоточим и да извлечем най-доброто от себе си. Той е не просто „продуктивен“ , но и „здравословен“ , защото, засилва защитните сили на организма. Продължителният стрес обаче ги отслабва с 60%.

Качвайте се по стълби

За да запазите доброто си здраве, трябва да се откажете от някои (нездравословни) навици. Например, всеки път, когато трябва да изберете дали да се качите по стълбите или да използвате асансьора, предпочетете първото. Когато отивате на пазар, не паркирайте колата точно пред магазина, за да имате възможност да походите малко пеша. Така ще направите още една крачка към доброто здраве. Американски учени установили, че ако човек се изкачва по стълбите по 10 минути на ден, за една година може да свали до 5кг!

Не си духайте носа!

От малки ни учат да си духаме носа, когато имаме хрема. Според учените обаче това е погрешно – достатъчно е само да се избършем с носна кърпичка! Микробиологът Чарлс Герба от университета в Аризона установил, че микробите с лекота прескачат от една дреха на друга. Ако перете платнена носна кърпичка заедно с останалите си дрехи, това е все едно да си издухате носа в тях. По време на прането бактериите се пренасят от една дреха на друга, като горещата вода само намалява броя им, но не ги унищожава напълно. Дори когато си духате носа в кърпичка, платнена или хартиена, вие разпространявате бактерии, които предизвикват възпаления.
Любопитно е също откритието на учени от университета във Вирджиния, САЩ. Те установили, че колкото по-често си духаме носа, толкова по-дълго време ще ни мъчи простудата.

Пийте сок от грозде

По същия начин, по който тефлонът не позволява на храната да полепне по тигана, биофлавоноидите в гроздовия сок предотвратяват залепването на холестерола по артериалните стени. Консумирайте сок, от грозде редовно – така ще намалите риска от сърдечносъдови заболявания и мозъчен удар. Ако нямате сокоизтисквачка, с която да си направите домашен сок, консумирайте гроздето цяло. Колкото по-наситен е цветът му, толкова повече биофлавоноиди съдържа. Богати на биофлавоноиди са също ябълките, лукът, зеленият чай, черният шоколад, орехите, черното вино и др.

„Не“ на ботокса

Достатъчна е една вълшебна инжекция, за да се подмладите осезаемо само за няколко минути. Това обаче си е сериозна процедура и не бива да прибягвате към нея, ако преди това не сте се посъветвали с лекар. Д-р Род Рьорих от отдела за пластична хирургия към Университета в Далас предупреждава, че ако процедурата се извършва от некомпетентно лице, тя може да предизвика редица нежелани реакции. Ботоксът трябва да се прави само от специалист.

Грижете се за здравето си

Те могат да се развиват безсимптомно с десетилетия. Смята се, че хроничното високо кръвно налягане е най-опасният „тих убиец“ , тъй като човек може много дълго време да страга от него, без дори да подозира. Липсата на симптоми не означава, че не трябва да се грижите за здравето си. Най-често срещнахме хронични болести днес са сърдечносъдовите заболявания, диабетът от втори тип, метаболният синдром и ракът.