Наскоро Филип Киркоров изрази пред „ШОУ” огорчението си от групата български композитори начело с Найден Андреев, които го съдят за авторските си права от доста време. В интервюто си българо-руската мегазвезда на практика обвини Андреев дори в изнудване. Истината на известния български композитор обаче е съвсем друга.
Пред наш репортер той обяви, че тя ще се бистри след септември в съдебно дело, което ще заведе срещу Киркоров.
- Защо точно вие сте на мушката на Филип Киркоров?
- Защото аз казах навремето истината - че той започна своята кариера с български песни и че е изпял, не по мои сведения, а по информация на колеги, 23 български песни, включително една моя, или две-три, лично мен това не ме вълнува. Просто колегите, които са много по-ощетени, ме юрнаха: иди да говориш с него, иди...
Но тук има един друг, по-важен въпрос. Когато навремето вземеш от „Балкантон”, телевизията и радиото, които бяха единствените продуценти в България преди 1989 г., запис на плейбек или на синбек, както му казваме ние, т.е. на оркестъра, с песента на съответния автор, собственик на този запис е била българската държава, която плащаше авторските права на композиторите, аранжорите, на музикантите ни, и си уреждаше отношенията си със СССР на държавно ниво по техни си правила.
- Филип Киркоров твърди друго – че навремето великият Съветски съюз ви е покривал космически сметки като автори и тогава сте получавали много повече от изпълнителите за издадените плочи. А сега, когато го няма СССР, след толкова години, сте решили още веднъж да си оправите финансовото положение – „некрасиво и недостойно поведение” от ваша страна, по думите му...?
- Аз не се интересувам какви космически хонорари е получавал той по времето на СССР. Въпросът е, че след 1989 г. действаха съвсем други правила и Киркоров се опита да се измъкне с версията, че фирмата „Мелодия”, която го е продуцирала, вече отдавна не съществува. Но на дисковете, които продава и с които се явява в Монте Карло, тук и там и печели награди за над 1 млн. продадени дискове, за което трябва да представиш документи, на тях пише “продуцент Филип Киркоров” и са включени песни на български автори. Дори ако направим някакви сметки само за 1 млн. негови дискове, които в Интернет се продават по около 15-20 евро бройката, и в тия дискове има песни на български автори - какво означава това? Ако отчисленията за авторски права са 10 процента,
това прави 1,5 млн. евро
по груби сметки, разбира се.
- За добрите стари времена Филип Киркоров казва: “Най - много съм изненадан от Найден Андреев, защото този човек никога нямаше отношение към мен. Освен само веднъж – когато ме изнудваше, като беше шеф на телевизията. И тогава той идваше при мен, за да ми се сложат негови песни в моята плоча и само така щеше да ме включва в своите шоута и проекти”. Доста жестоко обвинение...
- Вижте, аз в онова време съм бил редактор, отговорен такъв, но никога не съм бил шеф на каквото и да било, защото не бях партиен член, т.е. нямах партиен ценз. Кой съм аз, за да мога да спра другаря от Съветския съюз Филип Киркоров в проекти на Българската национална телевизия?! Това в правото се нарича набеждаване и аз
няма да му го простя на Киркоров
Единственото нещо, което съм направил в присъствието на свидетели, е че отказах да му предоставя мои песни. Просто му казах, че той трябва да си плати за това, но той отказа да си плаща. Казва: “Аз ще им правя реклама в СССР”. Моят отговор беше, че на мен реклама в СССР има кой да ми прави и той се нарича, Бог да го прости, легендата Андрей Миронов, чиито изпълнения на мои песни продължават да се въртят по радио “Русия”, например, и още получавам отчисления за тях. Какъв Филип Киркоров ще ми прави реклама!?
Значи аз съм му пречил!? Това, което той очевидно не иска да си спомни, е, че в началото на неговата кариера баща му ме помоли тук, а пък аз съответно помолих в Москва Андрей Миронов да го запознае с известни хора. Една от тях беше известна руска поетеса, която, доколкото знам, е написала първите руски текстове на Киркоров на песните, които той й е дал.
- Включително и на български композитори?
- Разбира се, така че аз съм имал добронамерено участие в неговия старт като певец. Не съм човекът, който му е пречил, а напротив – заставал съм зад него и съм го прононсирал пред Миронов и други големи имена.
- Кои други големи имена?
- Ами например чрез Миронов го запознах с Иля Резник и т.н. Резник е най-големият руски текстописец-поет. Той написа най-големите песни на Алла Пугачова, големите й хитове, и сега продължава да твори, да е жив и здрав. И така нататък... Така че аз съм му правил само добрини на Филип Киркоров,
а сега той плещи глупости
и един вид си казва как може някакви български нещастници да си търсят правата!
Българският закон за авторско право си е един много добър закон, само че всеки се стреми да не го спазва. Подали сме сигнал. Нещата се мотаят из прокуратурата или не знам къде си. Но явно там си казват: абе тука сега става въпрос за някакви си песнички, какво толкова...
- Вас пък ви съди Краси Аврамов. Наскоро той заяви за нашето издание: “И в момента, в който станах известен и в Америка, правех концерти, и се върнах в България, Андреев заяви: “Този кастрат да се маха от България!”
- Това е смешно! Медиите винаги могат да ми вкарат всичко в устата, но такива думи просто не са ми в речника. Никога не съм го наричал “кастрат”! Аз не го познавам и не се интересувам от него. Ей, Богу, заклевам се, ето, пишете, че в момента композиторът Найден Андреев се кръсти, защото аз съм православен християнин, и твърди, че никога не се е занимавал с Краси Аврамов. С едно изключение. Написах му открито писмо, в което с най-благожелателен тон му казах да се оттегли доброволно от “Евровизия”.
- А със Стефан Диомов докъде стигнаха нещата? Твърдите, че за авторски права “Тоника” ви дължат 350 000 лв. за 10 000 диска, продадени в България с приходи от 100 000 лв., плюс още 30 000 диска, реализирани в Украйна?
- Това не го твърдя аз, не съм го измислил. Тези цифри ги прочетох в съответното следствие, което беше проведено по мой сигнал в прокуратурата. Тя разпореди да се проведе следствие, привика всички хора, които са се занимавали с моята песен “Все ми пречи нещо”, и се оказа, че хората от “Фамилия Тоника” изобщо не са били в час. На тях Диомов им съобщил, че си е уредил отношенията с мен.
- Искате да кажете, че ги е излъгал?!
- Естествено! На бургаския фестивал ги питах и те ми викат: “Ами ние чак сега разбрахме, мислехме си, че всичко ти е платено и се чудехме защо ни нападаш”. Викам им: “Ама аз група “Тоника” никога не съм нападал, защото, когато завърши следствието, аз прочетох какво сте казали и разбрах, че вие сте живели с илюзията, че Диомов всичко е платил, а аз не съм получил за тази песен една стотинка”. Тогава се обърнах към издателя “Стефкос Мюзик” - бургаска фирма, викам им: така и така, и от следствието нещата отидоха в местния районен съд. Там някаква стажант-съдийка прекратила всичко, защото решила, че няма престъпление. Е не може следствието да продължава две години, да разследват всичко и след това тази невръстна съдийка да каже – няма престъпление, прекратяваме, край...!
Аз не му говоря на Диомов и няма да му проговоря
защото така не се прави. Той взе песента ми “Все ми пречи нещо”, промени рефрена, без да ме пита, промени текста и музиката на рефрена, промени интродукцията, което по същество означава съавторство. Излиза, че той, преди да ме уведоми какво е направил, се е почувствал съавтор, но не ме е уведомил, защото аз би трябвало да се съглася, т.е. да подпиша писмен документ. Всичко това е станало зад гърба ми и понеже в България цари безнаказаност, кражбите си продължават, аз вече съм забранил да се ползват мои стари известни песни. Оттук-нататък ще забраня да се пеят и на публични места, на концерти и т. н. Затова и вече не пиша песни за български изпълнители!
Интервю на Славей КОСТАДИНОВ
ОЩЕ ИНТЕРВЮТА И НОВИНИ ЗА ИЗВЕСТНИТЕ ЧЕТЕТЕ В НОВИЯ БРОЙ НА "ШОУ", КОЙТО ЩЕ ИЗЛЕЗЕ НА 14 АВГУСТ, ВТОРНИК
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.