Преди 52 години на тази дата борецът против расизма в ЮАР Нелсън Мандела е осъден на доживотен затвор. Присъдата не е излежана докрай, но все пак Мандела прекарва зад решетките 27 години.

Мандела  е южноафрикански политик от народността кхоса, президент наЮжноафриканската република от 1994 до 1999 година, първият избран с всеобщо гласуване. Преди това Мандела е сред изявените противници на апартейда и ръководител на Умконто ве сизве, въоръжената организация на Африканския национален конгрес.

След излизането си от затвора през 1990 г. Нелсън Мандела води преговорите с правителството, довели до установяването на многорасова демокрация в страната през 1994 г. Като президент Мандела поставя акцент върху помирението на нацията и води политика на борба с бедността и неравенството в страната.

Истинското име на родения през 1918 г. Мандела е  Холилала. Той е първият човек от неговото семейство, тръгнал на училище. Там неговата учителка му дава английското име Нелсън.

Влиза в политиката през 1948 г., когато изборите в ЮАР печели Националната партия, подкрепяща апартейда и расовата сегрегация. Мандела се включва в различни инициативи на Африканския национален конгрес и е участник във форума през 1955 г., на който е приета Хартата на свободата, която поставя основите на борбата срещу политиката на апартейд. 

Първоначално придържащ се към политика без агресия, Мандела бива арестуван заедно с още 150 души и обвинен в измяна. Делото се проточва от 1956 до 1961 г. и завършва с оправдателни присъди за всички обвинени. Впоследствие обаче Мандела все пак е осъден на доживотен затвор. 

Той е носител на повече от 250 награди, включително на Нобелова награда за мир (1993) и на българския орден „Стара планина“.