Един от символите на Варна – Аспаруховият мост, днес става на 41 години. На днешна дата през 1976 г. в експлоатация и до днес все още се слави като най-дългият на територията на страната и все още е един от най-големите на Балканите.

Правителственият срок за пускане на обекта Аспарухов мост е 30 септември 1976 г., но е завършен предсрочно. Открит е на 8 септември 1976г. от председателя на Държавния съвет Тодор Живков. Междувременно новият канал е открит на 1 септември, а първия кораб минава на 4 септември.

Строежът на моста започва в началото на 1973 г.

Благодарение на внушителните си размери, Аспаруховият мост се е превърнал в един от символите на град Варна. Дължината на моста е 2050м.,а височината му е 50м. Аспаруховият мост е мостът с най-голям отвор в България – 160 m.

Мостът свързва кварталите Аспарухово и Галата с централната част на града, като представлява единствената връзка през плавателния канал, свързващ Варненското езеро с Черно море. Той е част от магистрала Черно море и Европейски път E87.

Средната част е стоманена непрекъсната греда с три отвора (80+160+80 m),с височина 50 м, проектирана от Димитър Димитров, а подходите към нея са от стоманобетонни прости греди. Под него минават кораби, за да достигнат пристанище „Варна Запад“.

Преди Аспаруховият мост да бъде построен, транспортът между Варна и Бургас е бил по-затруднен. Каналът между езерото и морето е било преодоляван посредством подвижен метален мост, вдигащ се при преминаване на кораби, който съществува и понастоящем. Това изключително е забавяло стопанските и туристическите връзки между Северна и Южна България.