В ежедневието търсим хиляди неща в интернет и получаваме голям набор от страници, които съдържат по някакъв начин част от информацията, която ни е необходима. Но достъпно ли е до нас всичко, което можем да разберем? В новия епизод на Ctrl Alt Del, технологичният влогър Цецо ще ни разкаже повече относно тъмната страна на интернет и информацията, която остава скрита от нас.

Основна концепция на web мрежата, още от създаването и, са линковете, които ни водят към страници, където можем да намерим информацията, която търсим.  Ако даден линк не води към дадена страница, тя не може да бъде намерена от никоя търсеща система и не съществува в нормалния интернет.

Deep Web или т.нар. Дълбок интернет обединява всички страници с информация, които не могат да бъдат директно достъпни. Вие трябва да сте наясно, че те съществуват, както и къде по-точно, за да ги намерите. Много често е необходимо да предоставите пароли или друга форма за оторизация, за да достигнете до тях.

интернет
Thinkstock/Getty Images

Но в тази категория не влизат само някакви тайни хакерски криминални страници, напротив, дори и Facebook е в дълбокия интернет, тъй като много от информацията в сайта не е директно достъпна. Споменавайки Deep Web, не може да не обърнем внимание и на Dark Web или Тъмният интернет - мястото в мрежата, което не е достъпно чрез използването на стандартни инструменти. Най-известното такова място е TOR мрежата. Идеята на подобен тип мрежи е да предоставят най-високата възможна анонимност на всички участници в тях. Именно затова в тези мрежи може да намерите всякаква форма на порнография, насилие, оръжие, наркотици, крадени стоки, фалшиви документи, лична информация и др.

В такива мрежи се достъпва чрез специален браузър наречен TOR browser. Всеки може да си го изтегли и използва, напълно безплатен е и е абсолютно легален по всеки един параграф. TOR browser-а може да се използва и за достъп до нормалния интернет. Реално това което прави този браузър е да прекара целия ви трафик през така наречения Onion routing. Всеки следващ компютър по веригата добавя слой криптиране и така съобщението непрекъснато се покрива образно казано с шифър като луковица. Затова и емблемата на TOR e лукова глава.


Източник: "Дарик"