Социалните мрежи налагат различни моди в снимането – „патешките устни“, кадри от типа „следвай ме“, селфи в огледалото, обзор на хранителното меню през деня и най-вече по празниците...

Снимки на спящи деца и възрастни също са на особена „почит“ в социалните мрежи за ужас на по-суеверните, пише "Дарик".

Истината е, че съществуват редица вярвания, че не трябва да се снима човек, докато спи. Някои звучат съвсем налудничаво, други ни карат да се замислим дали няма зрънце логика.

Най-популярна е версията, че душата на спящия човек напуска тялото. В това време той е абсолютно беззащитен и заснемането му в периода на „малката смърт“, както някога наричали съня, може да повлияе негативно на неговата енергия.

В някои религии снимането на спящ човек е забранено. Последователите на исляма твърдят, че не бива да се снима човек, докато спи, така както са забранени скулптурите и изображенията на хора и животни от шериата.

Друга мистична причина, изтъквана от по-религиозните, гласи, че снимайки спящ човек, може да изплашим неговия ангел хранител. Според лечителите и енерготерапевтите на снимка, заедно с човека се отпечатва и неговото енергийно поле. По време на сън това поле значително отслабва. Използвайки снимка на спящ човек, врачки и баячки могат лесно да му направят заклинание или магия.

И далеч по-логични причина, поради които не трябва да снимаме спящи хора – просто могат да се събудят и сериозно да се изплашат. От биологична гледна точка по време на сън в тялото на човек се синтезира мелатонин, който регулира сърдечния ритъм.

За правилното синтезиране на този хормон е особено важно спането на тъмно и в спокойна атмосфера. Събуденият от светкавицата на фотоапарата човек ще бъде неспокоен и раздразнен.

И чисто естетично – човек не винаги е красив, докато спи. Сънят отпуска мускулите и се променя изражението на лицето.