Сахара е най-голямата гореща пустиня в света. Нейните 9 200 000 кв. км. са сравними с площта на Китай или на САЩ. Името Сахара идва от арабската дума за пустиня „сахра“. Пясъците й покриват голяма част от Северна Африка, обгръщайки и плодородния район на Средиземноморското крайбрежие, Атласките планини в Магреб и долината на Нил в Египет и Судан.

За няколко стотици хиляди години Сахара е редувала същността на пустиня и савана в цикъл от 41 000 години.

Причина за тези промени е в оста на Земята, която се върти около слънцето, и това променя местоположението на северноафриканския мусон. Очаква се Сахара да стане зелена след около 15 000 години или в 170-ти век сл. Хр., пише vesti.bg.

Постоянно високата позиция на слънцето, изключително ниската относителна влажност и липсата на растителност и валежи правят Великата пустиня най-горещата непрекъсната голяма площ в света и най-горещото място на Земята през лятото в някои места.

Средната температура надвишава 40 °C. Най-високата измерена температура е 47 °C.

През деня пясъците се нагряват до още по-екстремните  80°C и дори повече.

Нощем температурите варират между 13 и 20°C. По крайбрежието са най-студени, заради високата влажност. Могат да паднат дори по-ниско от 10°C.

Хората са живели в покрайнините на пустинята от преди хиляди години, още от края на последния ледников период. Тогава Сахара е била много по-влажно място, отколкото е днес.

Берберите населяват и до днес голяма част от пустинята. Берберите Гараманти създали просперираща империя в самото ú сърце. Номадите Туареги продължават да живеят и да се придвижват сред пясъците и до днес.