Днес жестът с размахване на среден пръст се счита за обиден на практика по целия свят. А темата стана особено актуална още със старта на Световното първенство по футбол в Русия, предава "Дарик".
 
По време на откриващата спортния форум церемония британският изпълнител Роби Уилямс размаха ръка пред камерите. Две седмици по-късно неприличният жест не се посвени да покаже и аржентинската легенда Диего Марадона. От трибуните, където изгледа мача между Аржентина и Нигерия, който беше решаващ за продължаването на аржентинците напред, бившият футболист показа грозния жест пред пълните трибуни.

Според историческите текстове средният пръст е символ на обида и унижение от повече от 2000 години. Това е един от най-древните известни до днес жестове - фалически символ с първобитни корени. При древните римляни за този жест е имало специално название - „digitus impudicus” - безсрамен, непристоен пръст. А днес жестът е... буквално част от всекидневието ни, отдавна придобил значението за израз на протест или злоба.
 
Една от най-известните истории за появата на жеста препраща към 1415 г. Тази легенда обаче напълно изключва фалическия подтекст на символа и всъщност го лишава от обидния днес контекст.

На 25 октомври 1415 г. в битката при Аженкур малобройната английска войска, водена от Хенри V, побеждава превъзхождащата ги френска армия. Предварително французите смятали, че победата им е сигурна и заплашвали, че ще отрежат средния пръст на всеки пленен англичанин - така стрелците никога повече няма да могат да стрелят с лък. В битката обаче изненадващо с победата се окичили англичаните. В отговор те започнали да се присмиват на противниците, размахвайки срещу тях среден пръст и крещейки „pluck yew“, което в превод означава „изтръгнете го“.
 
С времето сложната за произнасяне фраза се изменила - „p” било заменено с „f”, а „yew” се превърнало в „you”. Днес „опростената версия” на израза е... твърде популярна сред хора от всички възрасти и на всеки континент. И е считана за изключително обидна, особено придружена с жеста на изпънат среден пръст.

Обидният смисъл на жеста отдавна е преодолял културните и националните граници. Сега той може да се види на футболни мачове, рок концерти, политически протести... И истината е, че Роби Уилямс и Диего Марадона изобщо не са първите популярни личности, осмелили се да... „го размахат” на публиката.
 
През 2012 г. певицата M.I.A. показа среден пръст на Супербоул - финала на шампионата по американски футбол. Британската звезда изтърси и завоалирана ругатня пред една от камерите по време на солото си пред 70 000 души на стадиона в Индианаполис и десетки милиони фенове по света. С единия крак на подиума, в края на своята част 36-годишната дива изпя ""I don't give a shit" и направи неприличен жест по време на изпълнението на новия хит на Мадона "Give Me All Your Luvin". След жеста сцената бе затъмнена за кратко, но опитът да се изреже този миг се оказа закъснял.

Същата година Адел също размаха среден пръст. На наградите „Брит” тя триумфира с титлата „Най-добра изпълнителка на годината” и топ отличието „Албум на годината” за „21”, чиито продажби в световен мащаб надхвърлиха 13 млн. копия. Речта на Адел при получаването на приза „Албум на годината” бе прекъсната преждевременно от водещия на церемонията Джеймс Кордън, предизвиквайки шумно недоволство сред публиката. Тръгвайки си от сцената, музикалната звезда вдигна среден пръст. „Исках да благодаря на британската публика за огромната й подкрепа, но ме отразяха. И така -  благодаря ви с цялото си сърце за подкрепата”, поясни Адел зад сцената.

През 2006 г. и Бритни Спиърс показа среден пръст на група фотографи в Мексико, които я преследвали. Фенове обаче решиха, че жестът е бил отправен към тях и звездата трябваше да се извинява.