Дъжд от падащи звезди ни очаква този уикенд. Те са от метеорния поток Персеиди.

Когато Земята премине през останките от опашката на кометата Суифт-Тътъл, започва звездопадът на Персеидите. Може да ги забележите и тази вечер, но пикът им ще бъде в нощта на неделя срещу понеделник. 

„Обикновено са песъчинки – от няколко микрона до няколко сантиметра най-много. Те затова и изгарят, защото са много малки. Засилват се в атмосферата, изгарят, и различните цветове са различните химични елементи, които реагират с атмосферата. Обикновено се движат с между 60 и 110 километра в секунда”, обясни Ганчо Ганчев, докторант в катедра „Астрономия” в Софийския университет, цитиран от bTV. 

Метеорите се наблюдават с невъоръжено око, далеч от светлините на населените места. Най-добре легнете на земята с любимия човек и гледайте право нагоре към зенита. Вземете фотоапарат със статив и снимайте с експозиция от 10 до 20 секунди, съветва Ганчо Ганчев, който е специалист и по астрофотография.

„Снимаме с възможно най-широкия обектив, който можем да вземем, и с най-отворена бленда, ръчно настройваме фокуса”, подчерта той.