Броят на близнаците в България се умножава. Според доклад на Националния статистически институт през 2016 г. са регистрирани 1 129 случая на многоплодни раждания, което е с 20 случая повече отколкото през 2015 г.
При 1 113 от случаите са родени по две деца, при 15 - по 3, а при един - 4 деца.

С толкова много близнаци сред нас днес е крайно време да научим някои от най-интересните факти за тях.

Различни пръстови отпечатъци

Може би си мислите, че тъй като еднояйчните близнаци споделят почти една и съща ДНК, те също трябва да имат идентични пръстови отпечатъци. Е това не е вярно.

Отпечатъците не се генерират единствено въз основа на ДНК. Първоначално близнаците са с едни и същи пръстови отпечатъци, но в периода от 6-та до 13-та седмица от бременността, когато бебетата започнат да се движат, се формират уникални ръбове и линии върху пръстите на всеки близнак.

Социално поведение в утробата

Учени, които изучават близнаци в утробата, забелязват, че те започват да се обръщат един към друг още 14 седмици след бременността.

Те се гледат помежду си и докосват устните си и очите си. Учените казват, че тези наблюдения водят до заключението, че социалното поведение може да се появи още преди раждането.

40% процента от близнаците измислят свои собствени езици

Тези автономни езици се формират, когато две много близки бебета се учат да говорят истински език заедно и естествено често играят и комуникират един с друг. “Езикът” се състои от обърнати думи и ономатопични изрази.

Това е по-често срещано сред близнаците, тъй като те са по-склонни да се развиват с еднаква скорост, явлението може спорадично да се случи между две бебета, които не са близнаци. Създадените “езици” често изчезват скоро след детството, след като децата научат истинския език.