Анализ на стотици ярки петна на повърхността на планетата-джудже Церера разкри, че тя е геологически активна, съобщи ЮПИ.
 
Космическият апарат "Доун" засне с безпрецедентни подробности рефлективните петна на Церера. Това даде възможност на специалистите да разберат как те са се образували и променяли с времето.

"Геоложки процеси са създали тези области и те може все още да променят повърхността на Церера" - каза Каръл Реймънд от НАСА.
 
Камерите на "Доун" заснеха повече от 300 светли петна на Церера. Една група от тях е с отразяващ материал в центъра на кратерите, на дъната им. Най-яркото такова петно Цереалиа факула е широко 10 км.

Отразяващите му качества се дължат на соли. В същия кратер Окатор има още едно голямо петно. Според специалистите те са образувани от изхвърляне на солена течност през процеп.

Друг вид ярки петна са по ръба на кратерите. Според специалистите те са създадени от удар, който е извадил на повърхността рефлективен материал. Трети вид е по склоновете на планина, която според учените е криовулкан.