Учени от Университета на Пенсилвания установиха, че електрическите заряди с минимална мощност, насочени към префронталната кора, са способни значително да намалят желанието за извършване на физическо или сексуално насилие. Това съобщиха от самия университет. Освен това, учените са изяснили, че след сеанс на "електрическата терапия", която на езика на невробиологията се нарича транскраниална директна стимулация с ток, пациентът не само губи желание да изнасилва, но у него се появява и чувството за погрешността на такива постъпки.

По думите на учените, еднократен 20-минутен сеанс е достатъчен, за да "предизвика у човека чувства". Специалистите обаче смятат, че най-голям ефект може да се постигне само след цял курс на "шоковата" терапия. 

Тестовете върху контролната група, попаднала "под ударите на тока", са показали, че след терапията желанието за извършването на насилствени действия с физически характер се е снижило с 47% и със 70% за насилнически действия със сексуален характер.  

Изследователите отбелязаха, че тази терапия може да бъде прилагана за профилактиката на агресивни престъпници: учените разполагат с обширна представа за това, какви области на мозъка са отговорни за едни или други реакции, и с помощта на електрически стимулации в бъдеще те ще могат да постигат ефективна "корекция на поведението". В допълнение учените подчертават, че методът е еднакво приложим и ефективен както за мъже, така и за жени.