Учени от Харвардския университет прогнозираха фатално слънчево изригване, което би довело до опустошителни икономически и технологични загуби за човечеството. Изследването на Абрахам Лоб, ръководител на отдела по астрономия, и Манаси Лингам е достъпно в електронния архив на печатни публикации arXiv.org, цитирани от technews.bg.

Суперизригванията, в резултат на които Слънцето изхвърля в околното пространство от порядъка на 1034 ерга, се случват с периодичност от две хилядолетия, смятат двамата учени. Последното подобно събитие датира от 775-та година, а следващото се очаква след около 750 години. „Нашето заключение е, че рискът от суперизригвания не е достатъчно оценен и, че човечеството може да стане свидетел на събитие в следващите 1000 години, което ще причини опустошителни икономически и технологични загуби”, предупреждава докладът, публикуван на 14 август т.г.

Енергията на слънчевите суперизригвания варира от 2×1034 до 6×1036 ерга, като при долната граница щетите за екосистемата на планетата са минимални, но загубите за инфраструктурата, създадена от човека, са огромни, сочат научните оценки.

В частност, слънчевите суперизригвания могат напълно да изведат от строя околоземните спътници и електрическите системи. При голямата геомагнитна буря през 1859 г. бяха повредени телеграфните системи, а северни сияния се наблюдаваха дори в приекваториалните региони.

Слънчевите суперизригвания са най-опасни за озоновия слой, който защитава биосферата от улравиолетовите лъчи. Излишната радиация води до прегряване на близките до повърхността слоеве на атмосферата, потискане на фотосинтетичните организми и деградация на ДНК.