Мрачните прогнози за изменението на климата предвиждат бурни времена, в които нажежените морета поглъщат сушата. В древното минало на Земята обаче отстъпващите води са предизвикали различен вид ад, пише obekti.bg, позовавайки се на Science Alert.

Гигантско засушаване преди повече от 5 милиона години е изпарило почти напълно Средиземно море. Сега учени смятат, че това е довело до извънредна вулканична активност в региона.

Този епизод, известен като Месински солен пик или Месинска криза се случил в момента, в който Средиземно море е било откъснато от Атлантическия океан. Без свеж приток на вода целият морски басейн пресъхва в рамките на хиляда години.

Според научния екип от Женевския университет (UNIGE) в Швейцария, това масивно изсушаване е свързано с повишената вулканична активност в района. Промяната в нивото на моретата води до промени в налягането в дълбочина и има ефект върху производството на магма, смята геологът Пиетро Стернай.

По време на Месинския пик вулканичната активност се е увеличила повече от два пъти от очакваното за региона в този период. Отслабването на налягането според учените е предизвикало т.нар. „литосферно разтоварване“ в резултат на бързото олекване, предизвикано от изпаряването на водата.

Това е довело до огъване на земната кора, което е стимулирало произвоството на магма във вулканични камери, които по принцип са подложени на по-малко налягане. Подобно изкривяване може напълно да е преначертало контурите на Средиземно море, както можете да видите в илюстрацията тук.

Хипотезата на учените от Женева е забележителна, но не без прецедент. Макар да се мисли върху това как вулканите биха повлияли на климатичните промени, учените смятат, че обратното също е възможно – значителните изменения в околната среда, причинени от промяната на температурата карат земната кора да се нагъва.

Това може да доведе до „изстискване“ на магмата от камерите, в които се е съдържала, „като паста за зъби от тубата“ по думите на геофизика Стив Макнут от Университета на Южна Флорида. Ако учените от Женевския университет са прави, подобни промени могат да накарат спящите вулкани да се събудят. Още едно важно напомняне, че не можем да си позволим да подценяваме промените в климата.