Индийски и германски учени откриха в Хималаите древна рисунка, описваща космическо бедствие. На пръв поглед рисунката може да изглежда като най-обикновено изображение на лов: виждат се двама души с лъкове и копия, убиващи елен или лос.

До тях се намира куче. С една дума, напълно тривиален сюжет за скално творчество на нашите предци. 

При това, в горната част на композицията може да бъдат видени два странни детайла, приличащи на небесни светила. Като единият обект е гравиран в камъка изцяло, а другият - само частично. 

Учените са убедени, че непълният обект е Луната. Но тогава какво е другото светило? Слънцето не може да бъде, защото древните хора прекрасно са знаели, че Слънцето и Луната сияят в различна част от денонощието и никога не са изобразявани заедно. Поради това учените са достигнали до извода, че праисторическият художник е нарисувал до Луната взривила се звезда, облак от която се вижда на нощното небе във вида на ярка топка. Астрономите са определили, че около 2500 години назад, когато е и направена рисунката, над Земята наистина се е виждала свръхновата НВ9, разположена на около 2600 светлинни години от нашата планета и светила през нощта толкова ярко, колкото и Луната. 

Превод и редакция: БЛИЦ