Сами по себе си земетресенията не може да бъдат изкуствени. Напреженията, които се освобождават във вид на земетресения, се натрупват за дълги години предварително дълбоко в земните недра по естествени причини. В такъв смисъл изкуствено земетресение не съществува, но може изкуствено да се провокира – да се освободят вече натрупаните напрежения във вид на енергия. Това заяви ръководителят на департамента по "Сеизмология" към БАН - проф. Емил Ботев в ефира на "България он еър", коментирайки вчерашното земетресение в Турция и по-специално тезата на кмета на Анкара, че трусът е предизвикан изкуствено, за да нанесе щети на страната и нейната икономика.
Професор Ботев заяви, че не му е известно за съществуването на такива експериментални установки, които са изключително скъпи, но добави, че подобни технологии са използвани от американците за освобождаване на напрежения, натрупани в земните недра, чрез, най-вече, геомагнитни излъчватели и приемници, и йонизиращи лъчения, проникващи дълбоко в земните недра и изменящи характеристиките на материалите. Така, обясни професорът, вече натрупаните по естествен път напрежения се освобождават малко по-рано от техния максимум. По този начин съществува хипотезата, че може да управляваме по този начин силните земетресения, като освобождаваме енергията предварително.
 
Успешни опити за много силни земетресения засега няма, има за значително по-слаби. Които нямат пряк ефект върху здравето на хората. Има успешно провокирано земетресение с магнитуд до 5 по Рихтер, каза още Ботев.
 
„Не може да се даде ясен отговор на това, за колко време може да бъде подготвено едно земетресение. Ако това се случи, то означава, че ние вече познаваме генезиса на отделните сеизмични зони и знаем кога ще стане силното земетресение. Но все пак в определени времеви интервали се предполага, че в близките няколко месеца може да се случи силно земетресение. Има не една или две подобни прогнози”, каза още той.
 
Коментирайки думите на кмета на Анкара, че трусът е предизвикан от кораби и подводници, професорът каза, че съществуват теоретично и практически такива  експерименти, но чрез кораби това е невъзможно, защото въздействието, което може да се упражни с апаратура от кораб е само за при повърхностния слой, а там такива земетресения не може да се реализират. Трябва да се отиде на дълбочина от над 10 километра, а за това са необходими много по-сериозни, сухоземни установки.