Апаратът "Люлин-МО" е заработил успешно от орбита на Марс, съобщават от Българската академия на науките (БАН). Устройството е разработката е на Института за космически изследвания към БАН и има за цел да измери радиацията, на която ще бъде подложен екипаж на бъдеща човешка мисия до Червената планета.

"Люлин-МО" беше изстрелян в Космоса през 2016 г. като част от техниката по съвместния проект на Европейската и Руска космически агенции "ЕкзоМарс". По пътя до там българската апаратура работеше безупречно и бяха получениуникални резултати за радиационната обстановка по трасето Земя-Марс, припомнят от БАН.

На 12 и 19 март 2018 г. бяха проведени първите тестови включвания на научната апаратура и след година мълчание "Люлин-МО" е заработил успешно. В средата на април 2018 г. се очаква включване на "Люлин-МО" в пълен режим на работа. Там апаратурата ще продължи да измерва радиационната обстановка.

Припомняме, че американската компания SpaceX през януари изстреля най-тежката ракета-носител Falcon Heavy. Ракетата изведе  в космоса електромобил Tesla Roadster. Снимки на колата бяха публикувани в социалната мрежа Instagram. По план,  колата трябва да бъде изведена в орбита около Червената планета. 

Електромобилът Tesla, изстрелян в космоса от SpaceX, носи риск за живота на Марс, предупреждават учени от Унивеститета "Пърдю" в Индиана, САЩ. Ако достигнел Червената планета, роудстърът можел да замърси тамошната биосфера със земни бактерии. В NASA били наясно с опасността от междупланетни зарази и затова апаратите, изстрелвани в космоса, преминавали специална обработка за стерилизация. Електромобилът на Илон Мъск обаче не бил подлаган на такава.