Големият въпрос за бъдещето на човечеството включва и темата за бъдещето на човечеството заедно с машините.

Кога изкуственият интелект (AI) ще превъзхожда хората в различни дейности?

Дръзко ново проучване предлага отговорите на специалисти, работещи в тази сфера, съобщава Tech Xplore. В действителност, документът разкрива не дали това ще се случи, а кога ще се случи, задавайки въпроса колко неща изкуственият интелект ще може да прави по-добре от хората?

„Изследователи вярват, че има 50% шанс AI да е по-добър от хората в извършването на всички дейности след 45 години и да автоматизира всички човешки професии до 120 години.“ Да, всички.

Интересното в изследването е, че участниците в него от Азия очакват това да стане много по-скоро, отколкото хората в Северна Америка.

Обсъждайки изследването, MIT Technology Review посочва, че „докато учените в Северна Америка очакват AI да се представа по-добре от хората във всичко след 74 години, изследователите от Азия очакват това да стане след само 30 години“.

Проучването е проведено от университетите Oxford и Yale, а в него са участвали 352 души.

Колко запознати са те с темата?

„Всички допитани са изследователи, които са били представени през 2015 г. на Международната конференция за машинното обучение (ICML) и конференцията Неврони информационни изчислителни системи (NIPS). Общо 352 изследователи са отговорили на нашата покана да участват в допитването“, обясняват те.

Допитването е било разпратено до 1634 души, но само 532 са отговорили.

Внимателно проучвайки изследването се забелязва важна подробност - „високо ниво на интелигентност на машина“ или HLMI. За тази ключова фраза авторите на изследването обясняват, че това ниво на интелигентност е „постигнато, когато машини сами могат да изпълнят всяка задача по-добре и по-евтино от работещите хора“.

Изследователи прогнозират, че AI ще се представя по-добре от хората в много дейности в следващите десет години, като например превод на езици (до 2024), писане на гимназиално есе (до 2026), управление на камион (до 2027), търговия на дребно (до 2031), писане на бестселър (до 2049) и заместване на хирург (до 2053).

Като цяло, всякакви разговори за изкуствен интелект в бъдеще показват, че в прогнозите и преценките относно AI има нещо недоизказано. Те дават страховити очаквания за машини, които не само се представят по-добре, но и изпреварват човечеството.

Все пак по-близо до основата на дебата са тези, които казват, че прогресът е неизбежен и е по-добре да се подготвим за промени.

„Истината е, че AI ще има значим ефект върху всички аспекти на живота на хората и това ще стане по-скоро, отколкото осъзнаваме“, пише Райън Борт в Newsweek. „Това се потвърждава от консенсуса на най-добрите изследователи на изкуствения интелект в света. Несъмнено, това е малко плашещо, особено ако работата ви включва техника или бланки. Да, тук се включват и блогърите“, допълва той.

Авторите не игнорират въпроса относно очакванията за безопасността на AI, питайки участващите в допитването дали въздействието на HLMI ще е положително или негативно.

„Какви са шансовете това да доведе до екстремни последствия (положителни или негативни)?“, е техният въпрос.

И изводът е, че HLMI се очаква да има положителни последствия, но катастрофалните рискове остават възможни.

Участниците са попитани още дали HLMI, в дългосрочен план, ще има положителен или негативен ефект за човечеството. Те оценяват вероятностите по скала от пет пункта. А изводите са: 25% за „добър“, 20% за „изключително добър“ резултат; 10% за „лош“ и само 5% за „изключително лош“ резултат.

Но, може би, последната дума за този доклад има Конър Форест от TechRepublic.

„Макар заключенията да изглеждат необичайни, заслужава си да се отбележи колко ограничени са настоящите системи за изкуствен интелект и машинно обучение. Все още има значително човешко участие в разясняването, пречистването и обработването на данните, нужни за захранване на тези алгоритми, а повечето AI са изключително тясно фокусирани“, коментира той.