Снимка с огромни дупки в повърхността на арктическия лед хвърли учените в недоумение. Тя е направена в морето Бофорт близо до Северния ледовит океан от НАСА, съобщава Си Ен Ен.
 

Всяка година по време на операция „Леден мост“ изследователски самолети прелитат над двата полюса и улавят детайли и изумителни кадри от най-отдалечените и най-малко посещавани места на планетата.
 
В средата на снимката се виждат три точки – дупките в леда. От ляво има вълнообразни очертания, а отдясно –вертикална линия. Според НАСА, такъв тип линии се получава, когато ледниците се сблъскат и формират назъбен ръб на мястото на удара.
 
Но всъщност дупките са това, което приковава интереса на НАСА. „Със сигурност става дума за област с тънък лед“, обяснява ученият от операцията Нейтън Курц. „Не съм сигурен каква динамика би могла да доведе до тези полукръгли очертания, обграждащи дупките. Никога не съм виждал подобно нещо“, допълва той.
 
Има няколко работни теории: дупките биха могли да бъдат резултат от топли течения, минаващи под повърхността на леда или да са направени от някой морски бозайник като гренландския тюлен, за да може да диша под леда.
 



Превод и редакция: БЛИЦ