Преди около 66 млн. години астероид се удря в Земята и води до катастрофална промяна в климата, която погубва три-четвърти от животинските и растителните видове на планетата, включително динозаврите. Досега обаче учените нямат конкретна представа какви са били последиците от катастрофалната "зима". Учени от Imperial College London са завършили ново проучване, което попълва доста от дупките в информацията, съобщава Би Би Си.

Проучването е включвало сондажи в района на кратера, който се намира в района на полуостров Юкатан в Северна Америка. Астероид с дължина 12 км. се удря там, като създава кратер с ширина 100 км. и дълбочина 30 км. Впоследствие кратерът е свлича още повече и диаметърът му става 200 км. Днес по-голямата част от кратера е под вода и под 600 м утайки и отлагания. Част от него е и на сушата, но е под варовик.

Според проучванията на учените, астероидът, идващ от североизточна посока, е с около 60-градусов ъгъл. Паднал е в тогавашно плитко море със скорост 18 км. в секунда.

Ударът е довел до изхвърлянето на над 325 гигатона сяра в атмосферата, както и вероятно 425 гигатона въглероден диоксид. Сярата, в комбинация с огромното количество пепел и прах, са създали плътна покривка в атмосферата, което е довело до глобално понижаване на температурите под нулата в продължение на няколко години.

Това е понижило осезаемо и температурата на океаните. Тя е останала по-ниска от обичайното в продължение на векове. Впоследствие голямото количество въглероден диоксид е помогнало за затоплянето на планетата. Суровите условия са били пагубни за голяма част от организмите на Земята, което е довело до петото масово унищожение в историята на планетата.