SpaceX ще изстреля поредната си ракета към Международната космическа станция (МКС) този понеделник, но на борда освен обичайните провизии ще има машина, която да направи работата на астронавтите доста по-лесна. Тази машина е Spaceborne Computer - високопроизводителен лаптоп, който не можете да си купите в магазините за компютърна техника. Системата е разработена от NASA, съвместно с Hewlett Packard Enterprise (HPE) и е пригодена за работа в дълбокия Космос.

Spaceborne Computer ще остане на борда на МКС за година, след което двете компании ще оценят производителността и представянето на машината с цел подготовка на подходяща техника за евентуална пилотирана мисия до Марс. 

Дори в наши дни повечето изчисления при космически мисии се правят на Земята - по-лесно е за астронавтите да изпратят към командния център информацията, след което да я получат обработена почти в реално време. Случаят обаче е по-различен при мисии до по-далечни дестинации, като Марс. На сигналът ще отнеме 20 минути да стигне до Земята и още 20 да се върне обратно с извършените изчисления. В подобни условия тези 40 минути могат да решат успеха на мисията и живота на астронавтите да зависи от тях. 

Ето защо е нужен мощен локален компютър, който да е устойчив на радиацията от слъчевите изригвания, на екстремни температури, прах и други. За да направи подобна машина, HPE е възприела малко по-различен подход. Вместо да влага много средства в усилване на корпуса - което води и до повишено тегло и размери - компанията е разработила специален софтуер, който да калибрира компютъра, когато засече радиация или други застрашаващи работата условия. При по-сериозни лъчения например компютърът преминава в режим на работа с минимално количество енергия, за да бъдат минимизирани щетите и грешките от радиационното влияние.

Ако тестовият период покаже, че подобен подход е успешен, HPE и NASA ще изпратят на космическата станция още оборудване. Двете компании имат около 10 години на разположение да разработят перфектната система - първите реални полети до Марс няма да започнат преди 2030-а година.