За четвърта поредна година програмата Виваком Регионален грант даде скорост на добрите идеи. Програмата подпомага безвъзмездно идеи и проекти за развитие на местната общност. Тази година проектите, които получиха безвъзмездно финансиране, са 13. Телекомът вложи 60 000 лв. Още за програмата и печелившите проекти – разговаряме с журналиста Мария Чернева, член на журито.

- Госпожо Чернева, в началото на март приключи четвъртото издание на Виваком Регионален грант. Отличихте 13 проекта. Как направихте избора?
- Процесът по подбор на проектите протече на няколко етапа. Получихме 259 кандидатури от всички 28 области на страната. Заедно с останалите членове на журито- Веселка Вуткова, Ива Дойчинова, Иван Кънчев и Надя Шабани - проведохме задълбочени дискусии, обсъдихме всеки от проектите. Имахме разгорещени спорове, всеки от членовете на журито защитаваше проектите от своята област. Накрая все пак постигнахме единодушие при определяне на финалистите. Не всички финалисти са от моята листа, от моите фаворити. Въпреки това аз харесвам класираните и за мен нямаше никакъв компромис, така беше и за останалите. Това трябва да е показателно. Няма ярки финалисти, повечето проекти са равностойни и заслужават подкрепата, която получиха.

- В кои области и от кои населени места са финалистите?
- От София до Царево и морето, от Северозапада до Родопите. Без да сме го търсили, получи се направо национално покритие. С много добър сигнал.

- Вие сте един от петимата членове на журито, което определи финалистите. Лично вас кои проекти ви впечатлиха най-много и защо?
- Много съм впечатлена от това, че хората, които стоят зад проектите, са се е постарали и са извършили изследователска работа. Т.е. много обстойно е изследван даден проблем в неговата цялост, анализирани са фактите и след това се предлага най-доброто решение. Така навързани нещата, не може да не са работещи, не може да не бъдат подкрепени. Като например въпросът с приобщаването на мигрантите в Куртово Конаре. Проучени са колко са те, от кои държави идват, на каква възраст са и какви са техните интереси, защо живеят изолирано. Проектът е озаглавен „Да се опознаем“, предложен от читалище „Любен Каравелов“ в селото. Зад него стои ясен анализ на проблема с чужденците и добро решение за преодоляването му. Според мен този проект със сигурност ще въвлече цялата общност на Куртово Конаре и ще сближи хората. Читалището ще постигне това чрез проучване и установяване на контакт с всички заселили се в селото чужденци, ще организира съвместна фотоизложба, ще проведе и публикува интервюта с тях и ще организира тематични вечери „Да се запознаем с…”. Освен от професионалното решение на поставения проблем пред общността на Куртово Конаре, съм впечатлена и от желанието на местната общност там да създаде условия за съвместен живот и разбирателство с мигрантите.

Бих споменала и проекта „Различията ни обединяват“ на сдружение „Закрилници“ от град Монтана. Той предвижда включване на хора с интелектуални затруднения в пазара на труда чрез пчеларство. Това е новаторско решение, опит за социално предприемачество. Всякакви усилия в тази посока са толкова редки и плахи, че трябва да получат силна подкрепа. Ефектът върху целевата група ще е безспорен, със сигурност осъществяването на проекта би променило представите на останалите хора за възможности на хората с интелектуални затруднения.


- Проследявате ли как се осъществяват проектите след като получат финансиране?
- Да, разбира се, някои от тях дори разпознавам в новините или в публикации в някои от регионалните медии. Като на деца им се радвам, колкото и глупаво да звучи.

- Какво постигна според вас програмата Виваком Регионален грант за четирите години, в които се осъществява?
- Ще отбележа най-важното за мен. Програмата засили трайно местната инициатива, гражданската активност и отговорност за мястото, в което живеем. Увереността че всеки може да го промени и да го направи по-приветливо за живеене, за споделяне на идеи. Така от малки и регионални, целите прерастват във важни, национални. Всички представените проекти носят търсения от Виваком заряд - да сближават хората, да развиват и променят местата, в които живеем, или просто ни карат да се чувстваме щастливи.