Президентът на САЩ Доналд Тръмп може да омаловажава последствията от климатичните промени, но много американци ги приемат все по-сериозно, включително и при избора на жилище, пише Bloomberg, цитирано от profit.bg. 
 
Изданието цитира данни на Attom Data Solutions, според които за последните 10 години цените на жилищата в районите с нисък риск от природни бедствия са се повишили с много по-сериозни темпове от тези, в които често се наблюдават наводнения, пожари и урагани.

Оказва се, че цените на имотите в някои от най-рисковите региони през 2017 г. всъщност са били по-ниски, отколкото през 2007 г. 
 
Изследването включва данни от близо 3397 града в Съединените щати, които са разпределени в пет групи, в зависимост от това колко често са изложени на природните стихии. 
 
Общо за периода от 2007 до 2017 г. цените на жилищата в САЩ са се повишили със 7.3%. Но ако се вземат предвид рисковите профили по отношение на бедствията, картината е доста "пъстра". 
 
В градовете, в които рискът от наводнения е най-нисък, поскъпването на имотите е с 9.6% за последните десет години. Но при най-рисковите райони цените за същия период са се понижили с 5.6 на сто.

Подобна е и ситуацията, когато става въпрос за ураганите. В най-нискорисковата група жилищата са поскъпнали с 8.1%, а в най-застрашената са поевтинели с над 9 на сто. 
 
"Рискът от природни бедствия със сигурност не е единственият фактор, който хората взимат предвид, когато си търсят нов дом. Но имаме доказателства, че пазарът все по-отчетливо реагира на този риск, макар че в много случаи реакциите са донякъде хаотични", казва вицепрезидентът на Attom Data Дарън Бломквист. 
 
Тази зависимост обаче невинаги е праволинейна, защото в много случаи имотите, които са разположени в близост до водни басейни или гористи местности, носят добавена стойност именно заради това, независимо, че този "бонус" е свързан и с по-големи природни рискове. 
 
Типичен пример е Кий Бискейн във Флорида, където за периода от 2007 до 2017 г. имотите са поскъпнали с 19%, въпреки че рискът от наводнения е изключително висок. В Аромас, Калифорния, където вероятността от горски пожари е сред най-високите в страната, поскъпването е с над 40% за десет години.

Тоест, купувачите са преценили, че природните красоти на тези места си струват поетия риск. Но тези примери са по-скоро изключения от общото правило. 
 
Според Джеф Кийнън от Харвардския университет, с всяко по-сериозно природно бедствие хората стават по-предпазливи и чувствителни към темата за климатичните промени. "Има все повече американци, които са преживели лично подобни природни стихии и впоследствие взимат решения на база на този опит", казва той. 
 
Според учените, цитирани от Bloomberg, корелацията между климатичните условия и цените на имотите ще става все по-силна.