Да отделим две минути, за да погледнем нещо от природната среда, е достатъчно, за да бъдем по-щастливи, твърди изследване. „Да спреш да помиришеш цвете“, както и да обърнеш внимание на каквото и да е от околната природа, наистина върши работа, убедени са учените, пише obekti.bg, позовавайки се на PsyBlog.

Когато човек забележи птица, домашно растение, глухарче край пътя или просто слънцето, което грее през прозореца, това увеличава чувството на щастие и благосъстояние. Хората, участвали в изследването снимали това, което са забелязали и записвали чувствата си.

„Не става дума за часове навън или излети сред природата – казва Холи-Ан Пасмор, водещият автор на изследването – става дума за дърво на спирката в града и положителния ефект, който едно дърво може да има върху хората.“

В изследването участвали 395 души, разделени на две групи – едните трябвало да забелязват и снимат природни обекти, а другите – обекти направени от човека. И двете били сравнени с контролна група, която не трябвало гледа и да снима нищо. Както може да се очаква, групата, която снимала природни обекти, докладвала и най-много щастливи моменти.

„Разликата в благосъстоянието на участниците – тяхното щастие, чувство на въодушевление и степента на свързаност с другите хора, а не само с природата – беше значително по-високо“ – отбелязва Пасмор. Както потвърждат и предишни изследвания, хората, които обръщат внимание на природата, също се чувстват по-свързани с нея и с другите хора като цяло.

Участниците в изследването също така споделят повече просоциални нагласи: те са по-склонни да помагат на другите и да допринасят за общността.