Много технологии, които използваме днес в ежедневието си са вдъхновени от гения на хора, които са работили преди десетилетия. Днес Google са посветили логото на началната си страница на творчеството на Оскар Фишингер. А самия Doodle, който са поставили е уникален. Потребителите сами могат да създадат мелодия, само като използват мишката си, като има опция за избиране на инструмент и споделяне на творението с приятели.

Той е художник, филмов режисьор и аниматор, с който се свързват едни от първите абстрактни видео клипове, които са правени от него през 20-те и 30-те години на миналия век.

 

Специалните ефекти в неговите творби впечатлява съвременниците му и предшества с десетилетия първите програми за графична обработка.Оскар Фишингер е роден през лятото на 1900г. в Гелнхаузен, Германия и първоначално започва да се интересува от музика. Любими в детството му са цигулката и органа, които изучава с голям интерес и предхождат влечението му към техническите процеси и математиката. 

 

 

1. Избухването на Първата световна война се отразява по неочакван начина на кариерата му. Твърде крехката му възраст и здравословното му състояние не му позволяват да се стане част от армията, а вместо това започва да се занимава с архитектура. Този неочакван развой променя живота му, заради хората, с които Фишингер се запознава по време на класовете.

 

2. През 1921г. бъдещият аниматор има честа да се запознае с театралния критик д-р. Бернхард Диболд, който пръв забелязва абстрактните му скици и рисунки. Срещата на Оскар Фишингер с Уолтър Рутман и неговата лента Lichtspiel Opus 1 е събитието, което предопределя неговото бъдеще.

 

 

3. Оскар Фишингер започва да експериментира със собствени абстрактни анимации, като първите от тях се казват Wax Experiments и Spirals. Визуалните му подходи са възприети като радикални, но остават неизменна част от всичките неща, които прави до края на живота си.

 

 

4. С неговото име се свързва създаването на "Wax Slicing Machine", която използва иновативен метод на кинематография съчетаващ вертикална машинa за рязане на лентата и напълно различен начин на снимане на кадрите. Неговият апарат използва восък и глина, като предизвика интерес сред алтернативните филмови режисьори.

 

 

5. Оскар Фишингер разработва и първия голям конкурент на технологията Technicolor. Неговото решение се казва GasparColor. Това е филмов процес, използва три ленти и изисква впечатляващо техническо познание за времето си. Фишингер е един от първите хора, които успяват да усвоят тази техника. Европейските кина започват да я използват масово години по-късно и първоначално намира място в пълнометражните филми.


Източник: digital.bg