Една от най-загадъчните мистерии на океана бе къде скатовете крият своите малки след раждането им. Странен, но напълно реален факт, че бебета-скатове почти не могат да се видят на свобода и учените отдавна се опитваха да разберат какво и защо се случва с тях, пише Obekti.bg, позовавайки се на Science Alert.

Но сега воалът започва да се повдига, след като морски биолози успяха да попаднат на безпрецедентен брой бебета-скатове в нещо, което доста наподобява океанска ясла за скатове. Тя се намира край бреговете на Тексас в Мексиканския залив.

“Детския период на океанските манти винаги е бил загадка за нас и ние просто нямахме почти никаква информация за местата, където скатовете държат своите малки”, коментира Джошуа Стюарт от океанографския институт Скрипс.

“Откриването на скатовата “ясла” не само ни напомня колко е важно да опазваме този интересен морски вид, но също така ни дава възможност да наблюдаваме директно в естествената им среда малките и да научим повече за тях и родителите им”, добавя той. Гигантските манти достигат на ширина до цели 7 метра и на тегло до 2400 килограма, като обикновено се хранят с планктон.