Все някой някога ви е уплашвал до такава степен, че пулсът ви да се ускори, ръцете ви да се изпотят и/или дишането ви да се учести. Уплахата се отразява на цялото тяло. Понякога дори може да се окаже опасна. Но може ли да доведе до смърт, питат obekti.bg и ASAP Science?

Според науката днешните най-разпространени страхове произлизат от онези неща, които най-често са убивали нашите предци. Фобии от животни, като арахнофобията, фобии от естествената среда, като например от височини, ситуационни фобии като клаустрофобията и фобии, свързани с наранявания и кръв (например страх от инжекции) са най-разпространените днес. Това до голяма степен не е лишено от смисъл, тъй като в рамките на нашата еволюция са представлявали сравнителна заплаха.  В резултат на това гените, които ни подготвят да ги отбягваме инстинктивно, стават по-често срещани. Ако имате някоя от тези фобии, най-вероятно сте ги наследили от родителите си.

Разбира се, ежедневния опит също спомага за оформянето на вашите страхове. В края на краищата не самата заплаха, а представата ви за нея определя количеството страх, което ще изпитате.
А може ли уплахата да ви убие. Накратко – да.

Разбира се, това зависи до голяма степен от здравословното състояние на сърцето ви. Когато ви уплашат, у вас се задейства реакцията „бой или бягство“. Освобождава се адреналин, а сърцето започва да изпомпва повече кръв и кислород към мускулите. В резултат на това ставате временно по-силни и по-бързи. Нещо наистина страшно обаче може да пренатовари тялото ви и сърцето да не успее да смогне с допълнителната работа. Съответно – не е изключено да бъдат нанесени щети върху тъканите на сърцето, а самото то – да спре да бие.

Стотици атлети са изпитвали фаталния прилив на адреналин вследствие на симулирани заплахи по време на напрегнати съревнования. Дори и като зрители на подобни събития не сте презастраховани. Изследванията показват, че броят на инсултите по време на футболни срещи от Световни първенства е почти двойно по-висок в онези страни, чийто отбори са били елиминирани.

Какво можете да направите? Дали е по-безопасно да си стоите вкъщи по цял ден и да отбягвате тези страхове? Истината е, че макар и учените да не знаят кой е най-податлив в подобни ситуации, знаем със сигурност, че инцидентите при хора със здрави сърца са сведени до минимум.

Също така не би било лошо да се опитате да разсъждавате по-различно за своите страхове. Като нещо не чак толкова стряскащо. Това ще намали количеството на адреналин, който се освобождава в тялото ви, когато се изправите срещу тях.