Земята преминава към нов ледников период, а последният ураган в Москва е един от признаците за настъпването на хладен цикъл с продължителност 35 години. Това заяви академикът от Руската академия на науките и научен ръководител на катедрата по криософия на Тюменския държавен университет Владимир Мелников.

„Аз съдя за промените на база опита с изучаването на вечната замръзналост. Затова ние свързваме всичко в замръзналите слоеве, с това което става в атмосферата. Ако говорим за бушуващи ветрове не само в Москва, но и в Европа и в Америка, то това сочи, че нашата планета сега преживява някакъв преходен период от едно състояние към други. Ако се вгледаме в колебанията през различни периоди, то сега доживяваме междуледников. Преживяли сме около 10 000 години и ни остават още 1000 години до новия ледников период”, обяснява, Мелников, цитиран от eadaily.com.

Според него Земята влиза в 35-годишен хладен цикъл. В тези преходни периоди са напълно възможни „някакви особености и резки изменения”. „И сега наблюдаваме това, което се случи в Москва – рядко явление във въздушните потоци. Струва ми сe, че това е една от проявитe на преходния период от топъл към студен цикъл, отбелязва ученият. 

В Москва май стана най-студеният от начелото на 21 век с температура 10,9°, което е под нормата с 2,2°.  Валежите обаче бяха 84 мм, или 164 % от месячната норма, се посочва в разпространена днес информация на руския Хидрометеоцентър.

От Баренцово до Черно море, от западната граница до Урал отрицателни аномални температури са регистрирани през целия месец май. За последен път подобни аномални понижения на температурите са наблюдавани през 2008 г, а в руския север не е било толкова студено от 1969 г.", се посочва в метеосводката. 

Превод: БЛИЦ