Морските таралежи са животни от тип иглокожи, близки братовчеди с морските звезди, но с една важна разлика – тялото на морския таралеж е затворено в броня или черупка от костни плочки, а най-неприятното е, че при много видове външната страна на тази броня е покрита с шипове или иглички, които могат да причинят наранявания, в случай, че ги настъпите или имате друг контакт с тях (за това и как да се предпазите – по-надолу). Живеят разпръснато, но понякога и на групи, повечето обичат твърда повърхност и са буквално каменояди – “изяждат” скалите и се загнездват там. В Черно море ги няма, но бреговете на Гърция, Турция и Хърватия изобилстват от тях, пише "Труд".
Ако не сте водолаз (там ще ви трябват по-сериозни предпазни средства), има три неща, които можете да направите, за да се предпазите и да не провалите отпуска си: Вземете си обувки за плуване. Продават се в спортните магазини и чифтът струва между 10 и 50 лв. В повечето магазинчета за плажни принадлежности в Гърция също можете да си намерите такива.

По-добре да са с твърда гумена, а не мека, силиконова подметка – иглите на таралежите минават по-лесно през силиконовите. Избягвайте скалисто и каменисто дъно, то е предпочитано от морски таралежи. Участъците с повече ситен пясък означават и много по-малък шанс да настъпите морски таралеж.

Какво да правя при убождане? Случва се, без паника! Болката според вида на таралежа и начина, по който сте го настъпили варира между убождане на трънче и ужилване от пчела.

Почти винаги се убождате на няколко места. Можете да се справите и сами с проблема, но трябва да знаете следното: Ако смятате, че не можете да се справите сами, убождането е в сухожилие или става, чувствате проблеми с дишането, световъртеж, гадене, мускулна слабост, трудност при координиране на движенията, световъртеж и парестезия (изтръпване, мравучкане), частична парализа, болка в гърдите или сериозно подуване и почервеняване на ужиленото (убоденото) място, незабавно потърсете лекарска помощ!

Ако решите, че ще справите сами, следвайте тези 10 правила:

1. Излезте веднага от водата!

2. По възможност не стъпвайте на убодения крак и не притискайте бодлите повече. Болката може да започне като леко неудобство и да стане нетърпима в рамките на 15-30 мин. (тогава достига максимална интензивност) и да продължи няколко часа.

3. Вземете пинцета (ако нямате под ръка, опитайте с пръсти) и извадете колкото можете повече бодли. Бодлите на таралежите са така устроени, че пробождат крайника и мигновено се чупят. Много е вероятно крехките останки да останат забити в кожата и да се “набият” навътре, ако стъпите на крака. Плитководните таралежи в Егейско море не са отровни, но все пак е възможно алергична реакция, така че извадете бодлите възможно най-скоро.

4. Почистете нараненото място със сапун и изплакнете с хладка или топла вода. Тъй като пробождането е прясно, измиването може да е болезнено, но е важно.

5. След това потопете крайника в максимално гореща вода. С други думи, напарете крака си във възможно нагорещата вода, която можете да издържите. Дръжте го така в продължение на 20-30 мин., доливайки още гореща вода, ако е нужно, така че през цялото време кракът ви да е в най-горещата вода, която можете да понесете.

6. Внимателно извадете крака си от водата. Кожата се е разширила и най-вероятно част от бодлите и парченцата ще са се подали (издърпайте ги с пинцета внимателно) или дори напълно излезли и паднали Като алтернатива, може да сложите разтопен восък на мястото на убождането и така да издърпате залепилите се за восъка бодили.

7. Сложете сок от лимон, лайм или (най-добре и най-евтино) оцет и накиснете болното място в продължение на 15-20 мин. Бодлите на морските таралежи са предимно калций и оцетът ще разтвори остатъците, ако изобщо има такива. Отново изплакнете с топла вода.

8. Не превързвайте раната! Тя има нужда да диша и всички части да бъдат изхвърлени от крака. Поспете през нощта (докато спите можете да направите хлабава превръзка с компрес от оцет на болното място) и на следващата сутрин (без да стъпвате) повторете горните процедури.

9. Успокойте болката. Може да използвате болкоуспокояващи на базата на ибупрофен (напр. Ибудолор, Нурофен) на всеки 6 часа, докато болката поотмине. За успокояване на мястото и допълнително лечение при възстановителни процеси може да използвате успокояващи кремове или спрейове като ЦиКатридина или крем “Здраве”.

10. При възпаление, препоръчваме консултация с лекар. В случай, че нямате достъп до такъв, ползвайте кортикостероиден крем с локален антибиотик (напр. Бетазон Tрио, Бетадерм). Препоръчваме подобни действия и ако сте настъпили умрял морски таралеж на брега.

Наблюдавайте мястото на убождането за инфекция. Признаците на инфекция включват зачервяване, гной, папули, нодули, подуване на засегнатата зона или на лимфните жлези, които се вливат в засегнатата зона (шията, подмишниците или слабините), както и висока температура. При тези симптоми, както и изброените в червен цвят в началото, непременно потърсете лекарска помощ.