Кибератаката, която порази стотици хиляди компютри в над 100 страни в целия свят не подмина и Кърджали. Пострада една от големите фирми в региона, съобщава БНР. Десетки държави бяха ударени от атаката вируса “Wanna cry” , която криптира файловете на жертвите, като им бива искан откуп от 300 долара във вид на биткойни.

Показва се и съобщение, в което се обяснява на жертвите как да платят откупа. Пострадали са различни ведомства, болници, правителствени организации и агенции в цял свят. Още миналия петък ­ първия ден на кибератаката, от компанията за компютърна сигурност Avast са регистрирали над 75 000 заразени от вируса потребители на тяхната програма за защита в 99 държави. Испанската телекомуникационна компания Telefónica също е ударена. От атаката пострадаха и 16 здравни заведения във Великобритания, като повечето от тях са спрели прием на пациенти, както и спешни случаи. WannaCry е наличен на 28 езика, като има версия дори и на български. Той се разпространява, използвайки уязвимост, наречена EternalBlue. Въпреки че атаката е била насочена основно към Русия, Украйна и Тайван, тя е засегнала множество други държави.

Глобалната кибератака от миналия петък постави отново въпроса за сигурността в интернет. Въпреки, че никой не е застрахован от заразяване на софтуера, специалистите дават някои лесни съвети, които да ни направят по­-малко уязвими. Съветите на специалистите по информационна сигурност са ­ ъпдейт на операционната система, внимавайте какво отваряте и имайте антивирусно решение и бек ъп на информацията . „Самият вирус не е разработен от американски тайни служби, а методологията за отстраняването му е направена от тях. Тези хора, които в момента злоупотребяват с технологията, която изтече преди няколко месеца, е че закачат към нея този криптовирус, който изнудва потребителите. Проблемът е, че службите са знаели много години назад, че съществува такава слабост в операционната система на „Microsoft”.

Не са я докладвали, използвали са я като складирано оръжие в евентуална кибервойна”, обясни Спас Иванов, един от водещите експерти в България.. Ако нямаме бек ъп, единственият вариант е да платим. Няма вариант, ако вече сме заразени. „Два са основните методи на разпространение. Единият е чрез традиционния фишинг. При другия трябва да има уязвима версия на операционната система и да е закачен директно в интернет, без да минава през рутер. Рутерът пази от този начин на зараза ­ когато не правиш абсолютно нищо. Ако обаче отвориш заразен файл, не те спасява нищо”, обясни Иванов. Оказа се, че Кърджали също не е подминат от кибератаката. Едно от големите фирми в нашата област също пострада