Решили сте да зарежете Facebook?

Притеснявате се обаче. Притеснявате се за това да не изпуснете нещо, да не изгубите връзки или да не изостанете далеч зад близо 2-та милиарда потребители на социалната мрежа, пише profit.bg.

Не се притеснявайте.

Никога не е било по-лесно човек напълно да премахне Facebook от живота си и да не изпусне нищо от социалните си контакти без него. Когато най-накрая го направите, ще се чудите защо не сте го направили по-рано, пише Mashable.

Първо натиснете "изтриване"

Ако ще живеете без Facebook, първата ви стъпка трябва да бъде изтриване на профила ви. За радост, това не е особено сложно.

Стартирайте процеса на постигането на свобода, като влезете в профила си. Насладете се на това да сте наясно, че това е последният път, в който ще трябва да го правите.

След това, вместо да следвате най-различни менюта, просто напишете www.facebook.com/help/delete_account в браузъра. Изберете Delete My Account, следвайте стъпките и сте готови.

Това не беше ли лесно?

Социалният ви живот след Facebook

И така,
свободни сте. Какво следва след това?

Тук става интересно. Марк Закърбърг обича да говори за това как да направим света „едно по-отворено и взаимосвързано място." Ако Facebook всъщност наистина прави това, тогава изтриването на вашия профил във Facebook може на теория да направи вашия личен свят по-малко отворен и по-малко свързан.

Това обаче не е задължително да е така. Вместо това животът без Facebook има потенциала да бъде точно обратното. Разбира се, вече може да не сте "приятели" с 2000 души, но някога били ли сте изобщо?

В крайна сметка, само защото старата ви социална мрежа е била всеобхватна, това не означава, че познанствата ви са били задълбочени.

Отказът от Facebook ви осигурява времето и пространството да поработите върху дълбочината на тези отношения. Вече няма да можете да видите какво прави стар приятел/приятелка, като набързо разгледате профила му/й. Вместо това, ако искате да знаете как е минало раждането на първото дете, ще попитате директно, а той или тя ще ви отговори.

Още ли не сте убедени, че няма да пропускате нищо? Ето как ще минат първите няколко дни от живота ви без Facebook: приятел или роднина ще се опита да разгледа снимките от почивката ви или да ви покани на събитие във Facebook. Естествено, обаче няма да може да намери профила ви.

Това, което ще последва, е магия. Същият този приятел или роднина ще ви се обади директно.

Защото, ако не сте забравили, вие не сте се отказали напълно от технологиите, а само от Facebook. Никой не ви предлага да инвестирате в пощенски гълъби. Това означава, че любимите ви хора все още ще могат да ви се обаждат, да ви пишат смс-и, имейли или ще използват други методи, за да се свързват с вас.

Това важи и когато вие искате да се свържете с приятелите си. Ще им пишете съобщение или имейл и те ще ви отговорят по същия начин.

Останете информирани

Какво да кажем по отношение на новините?

Според проучване на Pew Research Center от 2016 г., 44% от американците научават поне част от новините от Facebook. Премахването на този източник на информация от живота на американците би било пагубно, нали? Може би.

Facebook е пълен с целенасочено подвеждащи истории, маскирани като новини. Закърбърг призна, че се опитва да се бори с така наречените „фалшиви новини”, но проблемът едва ли ще бъде разрешен скоро.

Този проблем обаче може да изчезне лично за вас в момента, в които се разделите с профила си във Facebook. Като бонус няма да ви се налага да спорите с онзи роднина, който постоянно поства откачени конспиративни теории и ви тагва.

Изтриването на Facebook не означава да си заровите главата в пясъка. Ще продължите да бъдете информирани. Има много други начини да следите събитията, които не включват генерирането на рекламни приходи в полза на хора, които се занимават с публикуването на фалшиви новини.

Опитайте да следвате надеждни новинарски канали в Twitter или просто посещавайте сайтовете им директно. Така ще помагате едновременно за ограничаване на вълната от фалшиви новини и ще подпомагате истинската журналистика.

Facebook е като домакинска работа

Отказът от Facebook може да звучи като нещо болезнено, но помислете колко време прекарвате в социалната мрежа всеки ден. Вероятно не малко. Според същото проучване на Pew Research Center Study, 55% от потребителите на Facebook посещават сайта по няколко пъти на ден, а 76% поне по веднъж на ден.

Не забравяйте, че всичкото време, което прекарвате във Facebook, не е само за да разглеждате снимки на приятели и роднини, които си живеят живота. Вероятно губите часове в това да оправяте все по-сложните настройки на профила си или да разберете кои новина са фалшиви и кои не.

С други думи, Facebook е като домакинска работа, но такава, която вие не сте длъжни да вършите. Защото животът след Facebook е лесен.