Гледането на ръка може да получи ново значение, благодарение на изобретение в Япония - свръхтънък и гъвкав екран, който може да бъде прикрепен директно върху тялото, съобщава АФП, цитирана от БНР.
Устройството, което прилича на бинт, е с дебелина от само 1 милиметър и може да наблюдава важни здравни показатели, както и да изпраща и получава съобщения включително емоджи.
 
Изобретателят Такао Сомея от Токийския университет смята, че при залепване за дланта на ръката то може да се използва също за дистанционна комуникация между лекар и пациенти, както и между роднини.
 
„Ако го постави върху кожата си, човек има чувството, че то е част от тялото му - уверява Сомея. - Когато получаваш послания върху ръката си, ставаш емоционално по-близък с онзи, който ги изпраща“.
 
Според нето изобретението ще е от полза за възрастните хора в Япония, тъй като ще даде възможност за непрестанно неинвазивно следене на здравословното им състояние.
 
Дисплеят е съставен от мрежа 16 на 24 от микросветодиоди, които са свързани с тънки проводници, разположени върху гумиран лист. Устройството включва свръхлек сензор и безжична система за комуникация.
 
Сомея уверява, че то може да изкара една седмица върху тялото, без да предизвика възпаление на кожата и е достатъчно леко, че да се забрави за носенето му. Според него освен приложение в медицината, устройството може да доведе до създаването на преносими дисплеи за бегачи, които да следят пулса им или маршрутите.