Гигантската "дяволска" жаба, живяла на остров Мадагаскар преди 68 милиона години, е можела да улавя и да се храни с малки динозаври. Това твърдят учени в ново изследване, публикувано в списание Scientific Reports.
Международен изследователски екип, ръководен от учените от Калифорнийския политехнически университет, е открил, че най-голямата жаба, която някога е живяла на Земята- Beelzebufo ampinga, е имала толкова силна захапка, че е била в състояние да яде малки динозаври, съобщава ScienceAlert.

Когато чуем думата динозавър в съзнанието ни изскача образът на огромно страховито създание, но не и що се отнася до жабите. За тях всеки мисли като за дребни и безобидни беззъби същества, които преживяват благодарение на дребни насекоми. Въпреки това, жабите, за разлика от динозаврите са оцелели през всички тези години и техните представители са се разпространили по цялото земно кълбо.



Нещо повече, имало е време, когато някои жаби са били с такива внушителни размери, че сред техните жертви са попадали дори и динозаврите.

Според учените изчезналият вид жаби е можел да достигне размери от 41 см. на дължина и е тежал около 4,5 килограма.



Изследователите проучили силата на захапката на тези жаби и установили, че челюстите им са способни да произвеждат налягане, равно на 2200 Нютона, което е сравнимо със силата на притискане на челюстите при хищници от бозайници.
Това пишат учените в своето изследване за праисторическите Beelzebufo ampinga.

Учените също така отбелязват, че съвременни рогати жаби, близки роднини на "Velzebuffo", са били открити в тропическите и субтропичните гори на Южна Америка. Въпреки, че по размер не могат да се мерят със своите праисторически роднини, тези съвременни земноводни са запазили силните си челюсти, което им позволява да нападат животни със сходни на техните размери — като други жаби, змии и гризачи.