Семейството и училището са основни фактори, които оказват влияние върху живота на децата. Това каза психологът Бисера Борисова, предаде "Фокус".
По думите й родителите трябва да намерят по-добър начин да общуват с децата си. „Необходимо е родителите да разговарят повече с тях като приятели, а не да се държат наставнически. Не трябва да се дават директни съвети и забрани, тъй като тези забрани водят до проявата на бунт. Добре би било родителите да приемат спокойно това търсене в младия човек на себе си“, коментира психологът.

Тя допълни, че родителят трябва да потърси причините за поведението на децата, особено когато те рискуват живота си, за да впечатлят другите. Борисова заяви, че родителите е необходимо да информират децата си за опасностите, които околната среда носи, тъй като те са все още в една много крехка възраст и не си дават сметка какво може да се случи с тях и кое е животозастрашаващо. „Всеки един родител се старае да предпази детето си, като му дарява прекомерната си обич, но тази форма на обич трябва да бъде адекватна спрямо съответното дете, защото всеки един от нас е вселена“, допълни тя.

Бисера Борисова апелира към всички родители да обръщат повече внимание на децата си и да им показват любов и разбирателство, за да може децата да не прибягват до екстремни неща, търсейки вниманието на родителите си. Според нея задоволяването на всяка потребност води до изпразване на духовното равнище на детето.

По думи на Бисера Борисова това води до скука и еднообразие, поради което децата започват да търсят алтернатива да разнообразяват живота си. „Те трябва да пренасочат този адреналин в друга посока. Те трябва да се отдадат на различни извънкласни занимания или спорт, тъй като адреналин децата могат да получават и от екстремен спорт, но той трябва да бъда контролиран от експерти“, заяви тя.

По думите й влияние върху развитието на детето оказва и контактът му с природата. Тя каза още, че родителите трябва да помагат на децата да водят интересен начин на живот, тъй като те не винаги могат сами да организират ежедневието си. „Все още нямат този опит и това знание да го правят сами, затова е важно в тази възраст на децата да им се обръща повече внимание“, подчерта Бисера Борисова.