Aко още не сте започнали голямото пролетно почистване на дома, крайно време е да го направите, защото Великден дойде, а е известно, че българинът по традиция обръща къщата наопаки два пъти в годината – преди Коледа и преди Великден, пише "Труд".

Освен обичайното хигиенизиране, пролетното чистене включва още миене на прозорци, щори и пране на пердета, изваждане и избърсване на книгите от библиотеката, измиване на плочките в банята, на кухненските шкафове, разчистване на гардеробите. Сега е моментът да поизхвърлите това-онова. Не забравяйте и балкона – махнете натрупаните през зимата „ценни“ вещи, за да си освободите място за масичка или поне за стол, на който да пиете сутрешното си кафе, а защо не и вечерния аперитив.

Звучи почти непосилно, но неизвестно как повечето домакини успяват да се справят. На помощ идват прахосмукачката с всичките й приставки, включително за книги и мебели, неизменната кофа с изстиквач, моповете и другите пособия за миене на пода.

Има и специализирани уреди, като водоструйки и ръчни парочистачки, които позволяват да почистите и по-замърсени места или предмети, при това без да използвате химически препарати. С помощта на компактна парочистачка, която дори не заема място, можете да махнете котлен камък от батериите в банята и мазнини върху готварската печка и абсорбатора, да стигнете до най-труднодостъпните места. Разбира се, тя лъска и пода за нула време.

Ако не сте любители на битовата химия или сте алергични към нея, спомнете си някои бабини хитрини за почистване – все пак едно време не е имало препарати за всичко, нали? Освен домашния сапун голяма роля в домакинството са играли оцетът, лимонът, спиртът, пясъкът и содата.

Вижте как
– Във водата за миене на прозорци сипете малко оцет (две супени лъжици на литър вода). Ако стъклата са много замърсени, добавете и лъжица спирт. За блясък може да сложите и малко сол. Лъскането със смачкани вестници след измиването вече е отживелица – продават се специални кърпи, с които тази манипулация отпада, а и имайте предвид, че печатарското мастило зацапва алуминиевите и пластмасовите дограми, ако са бели.

– Захабено стъкло и порцелан се измиват чудесно, ако накиснете чашите и чиниите във вода, в която сте разтворили малко прах за пране и белина. Оставете ги да престоят една нощ, а на другия ден ги изтъркайте с гъбата (сложете си домакински ръкавици!) и изплакнете обилно.

– Плочките в банята ще измиете лесно и ще заблестят, ако във водата разтворите малко оцет и сода бикарбонат. Тази рецепта важи за целия фаянс в дома.

– Котлен камък от душа и крановете се маха с помощта на оцет. Натъркайте ги и оставете малко да престоят така, после изплакнете.

– Ако тоалетната е силно замърсена, изсипете вътре половин литър врял оцет и оставете десетина минути, след което изтъркайте с четката и пуснете водата. Може да изтъркате повторно с малко сода бикарбонат. Освен че придава блясък, тя е и отличен дезинфектант.

– Теракотените плочки се почистват добре с малко винен оцет, сипан във водата. Не е нужно да ги минавате повторно.

– Крановете на мивката в банята и кухнята ще заблестят, ако ги натъркате с парче плат, натопено в лимонов сок.

– Със сода бикарбонат, поръсена върху влажната гъба, се измива идеално мушамата на кухненската или балконската маса, особено ако е силно замърсена. Минете повторно с чиста вода.