Обикновено причините за това заболяване са липсата на витамините от група B (най-вече на рибофлавин – витамин B2), липсата на желязо (анемия), недостиг на цинк, захарен диабет или имунен дефицит, пише edna.bg. 

Липсата на достатъчен прием на течности, както и цялостната дехидратация на организма също е възможна причина за цепването.

Относно лечението, то може да се извърши локално с предписани от лекар антисептици, антимикотици и антибиотици.

За да се предотврати появата на неприятния проблем отново, е нужно да вземете известни мерки. Промяната в хранителния режим е една от тях. 

Хил клиник с мартенска кампания за дамите

Липсващите витамини и химични елементи лесно могат да се набавят чрез приема на хранителни добавки или пък с включване но определени храни в дневната диета. Витамин B2 и желязо се съдържат в зеленолистните зеленчуци и черния дроб.

Витамин B3 се намира в някои меса, ядките и зърнените храни. Витамин B6 се съдържа в картофи, зеле и карфиол – типичните есенни храни, както и в бананите.

Пластичният хирург д-р Йордан Йорданов: Мина модата на големите устни и скули


Козметичната грижа също не е за подценяване. Мажете устните си с подхранващ балсам или вазелин с натурални лечебни съставки редовно, не ги оставяйте да изсъхнат, особено зимата при ниските температури.

Подсушавайте добре ъглите на устните след всяко хранене или миене. 

Мажете устните с подхранващ балсам и преди лягане, като по този начин и ще предпазите проблемната зона от допълнително овлажняване от слюнката.