Лятото има мирис на пържени тиквички - поне през моето детство беше така. За съжаление все по-рядко използваме този вкусен зеленчук. Сега ще ви представя няколко по-различни, но не по-малко вкусни, ястия от традиционните тиквички с кисело мляко или с оцет, олио и чесън, на които сме свикнали.

Тиквички карбонара

Продукти: 200 г паста ризон или подобен дребен вид, 4 тиквички, 30 г краве масло, 30 г брашно, 250 млл мляко, 200 г настърган кашкавал, половин ч. ч. бекон на кубчета.

Приготовление: Загрейте фурната на 190 С и сварете пастата във вряща подсолена вода, прецедете и оставете настрана. Разрежете тиквичките надълго през средата и издълбайте вътрешността с лъжица. Нарежете на много дребно извадената вътрешност, посолете и сложете в цедка да се оттече водата. Преди да използвате тиквичковия фарш, изсипете го в една кухненска кърпа /да не е прана с миризливи прахове или омекотители, защото ще придаде отвратителен вкус на храната/ или парче тензух, увийте на вързоп и хубаво изстискайте, че да изтече, каквато течност има останала в тиквичките. Запържете в тиган бекона, докато се втечни мазнината и парченцата станат хрупкави. Прецедете в цедка от излишната мазнина и оставете бекона върху кухненска хартия да се отцедят напълно. В дълбок тиган или тенджерка загрейте кравето масло, запържете в него до златисто брашното и бавно, на тънка струйка изсипвайте студеното мляко, като бъркате непрекъснато с телта или дървена лъжица, за да не ви се получат бучки. Трябва да получите гъст сос бешамел. Овкусете го със сол, смлян пипер и пресован чесън, ако обичате тази подправка. Когато сосът поизстине, смесете го с кашкавала /запазете около 50 г отделно/, бекона, надребнената и изстискана от водата вътрешност на тиквичките и сварената паста. Разбъркайте добре и напълнете със сместа издълбаните тиквички. Наредете ги в тава, покрита с готварска хартия и запечете във фурната 20 мин. Поръсете ги с останалия кашкавал и върнете обратно във фурната за още няколко минути, докато кашкавалът се разтече.

Фритата от тиквички

Продукти: 3 тиквички, 50 г сирене Пармезан, 50 г краве сирене, 6 яйца, 1-2 стръкчета пресен босилек, 3 с.л. олио, 1 скилидка чесън, 2 с.л. студено мляко.

Приготовление: Нарежете надлъжно тиквичките, а после на дребни кубчета. Настържете пармезана, надробете сиренето, разбийте яйцата с 2 с.л. студено мляко, сол и смлян пипер на вкус, скълцайте чесъна, нарежете на ситно босилека и смесете всички продукти. Загрейте олиото в дълбок тиган и когато е горещо, изсипете вътре яйчената смес. Не разбърквайте! Намалете огъня, за да не загори отдолу и след 1-2 мин. проверете с шпатулата дали се отлепя фритатата от тигана. Ако е готова отдолу, преместете тигана във фурната, която предварително сте загрели само на горен реотан на 220 С и оставете няколко минути, докато се изпече ястието отгоре. Поръсете готовата фритата със ситно нарязан пресен босилек и поднесете топла.

Ньоки с тиквички

Продукти за ньоките: 500 г картофи, 2/3 ч.ч. брашно, 1 ч.л. л. сол, 1 яйце.

Приготовление: Сварете картофите, както са с кожицата. Готовите картофи обелете и пресовайте/намачкайте на пюре. Овкусете със сол и смлян пипер, прибавете леко разбитото яйце и брашното, и омесете меко, еластично тесто. Оставете тестото, увито в пласт фолио за половин час в хладилника, а през това време пригответе останалите продукти: 1 тиквичка – нарязана на дребни кубчета, 500 г зелен боб /обелете шушулките и извадете само бобчетата/, 200 г шунка на кубчета /в суперите се продава готова, за да не ви се налага да кълцате на дребно/, 125 млл течна животинска сметана, 2-3 с.л. зехтин, 1 глава лук – нарязана на дребно, 2-3 скилидки чесън, мащерка, риган. Извадете тестото от хладилника, разделете го на малки топчета, които разточете на въже с дебелина колкото пръст. Нарежете въжето на кубчета и получените ньоки сипвайте една по една във вряща и подсолена вода. Не ги варете много – щом изплуват на повърхността и са готови. Извадете ги с решетъчна лъжица и ги поставете върху кухненска хартия да се отцедят от водата. Не сипвайте по много ньоки наведнъж в тенджерата, за да не залепнат. Загрейте в тиган зехтина и запържете до златисто сварените ньоки. Извадете и оставете настрана. Ако е нужно, прибавете в тигана още малко зехтин и запържете кубчетата шунка, нарязания лук и тиквичките. Когато всичко се запържи с апетитна коричка, овкусете със сол, смлян пипер, пресован чесън, мащерка, риган. Изсипете и бобчетата, залейте със сметаната, намалете огъня на минимално и оставете 7-10 мин да покъкри, като внимавайте да не загори – разбърквайте леко и внимателно. Разпределете ястието в четири чинии и гарнирайте с ньоките.

За десерт ще ви предложа нещо напълно в унисон с предложеното меню и сезона:

Прасковена страчатела панакота

Продукти: 250 млл течна животинска сметана, 80 г захар, 1 прахче ванилия, 4 листа желатин, 250 г цедено кисело мляко, 100 г черен шоколад, 2 големи, обелени праскови, нарязани на кубчета, 4 формички за крем карамел

Приготовление: Загрейте сметаната с 50 г захар и ванилията в тенджерка с дебело дъно. Накиснете 3 листа от желатина в студена вода за 5 мин. и след това го сипете в загрятата сметана, бъркайте непрекъснато. Сметаната не трябва да завира, но желатинът и захарта трябва напълно да се разтворят! Добавете киселото мляко и продължавайте да бъркате до получаване на еднородна смес. Махнете от огъня и оставете да изстине около 30 мин, тогава прибавете шоколада, натрошен на парченца. Накиснете отново за 5 мин останалия лист желатин, а после го сипете в гореща вода, в която е разтворена 30 г захар. Бъркайте да се разтвори напълно желатина, махнете от огъня и изсипете вътре парченцата праскови. Оставете да изстинат, после сипете от прасковения компот в купичките. Вкарайте във фризера за няколко минути, колкото да стегне дъното, тогава излейте във всяка купичка от сметановата смес и оставете в хладилника /не във фризера/ за една нощ. Преди поднасяне потопете за кратко купичката в гореща вода, но внимавайте да не влезе от водата в самата купичка – да облее само стените отвън. Така ще се отлепи панакотата по-лесно от стената на формичката. Захлупете формата с чинийка и придържайки с едната ръка купичката, а с другата – чинийката, бързо обърнете така, че чинийката да остане отдолу, а купичката да е отгоре. Вдигнете внимателно купичката и ако трябва, върнете за няколко минути отново в хладилника. Ако ви се струва много сложно, просто не употребявайте формички, а подберете красиви, стъклени чаши и директно сипвайте вътре – така си спестявате процедурата по обръщането. Съветвам ви обаче в този случай да разделите прасковената смес на две – половината сипете на дъното на чашата, оставете да стегне, изсипете сметановата смес, пак изчакайте да стегне и после изсипете най-отгоре останалата част от прасковената заливка. Така ще ви се получат три ясно разделени пласта, които ще изглеждат много красиво през стъклената чаша. Гарнирайте със стръкче прясна мента и малко настърган шоколад.