Лукът без съмнение е сред най-непретенциозните, но пък задължителни за почти всяка гозба зеленчуци. Той винаги е налице в кухнята. Макар да се използва основно при приготвянето на различни ястия, лековитите му качества са високо ценени и в народната медицина от древни времена, пише gotvach.bg.
Червеният лук е сорт, изключително богат на фитонутриента кверцетин, който се съдържа в голямо количество и в някои плодове - например ябълките. Кверцетинът действа като антиоксидант, но антиоксидантният му ефект е по-силен, когато веществото се приема от естествен източник, какъвто е лукът, а не под формата на хранителна добавка.

Учени обаче твърдят, че зеленчукът в червено-лилав цвят може да помогне за предотвратяване на сърдечни болести. Те са открили, че сортът, често използван в средиземноморската и индийската кухня, помага за премахването на лошия холестерол от организма, който може да причини инфаркт и инсулт. В същото време червеният лук запазва добрия холестерол, който помага за предпазване от сърдечни заболявания.

Истината е, че не всички ползи на червения лук върху човешкия организъм са разкрити. Японските учени са направили ново откритие за ползите от консумацията на вкусния сорт. Известно е, че в червения лук се съдържат лесноусвоими от организма съединения на сярата.

Попадайки с кръвта в мозъка, тези съединения подмладяват клетките му и стимулират тяхната работа. Това съдейства за възстановяване на човешката памет и повишава възприемчивостта към положителни емоции.