Ако в България има град, който да е особено актуален, ефективен в бизнес аспект и без конкуренция, когато говорим за телевизионен ефир и задържане на зрителска аудитория за по-дълго, то това със сигурност е Плевен! Не са един или два примерите за телевизионни хегемони, спортни шампиони, музиканти, актьори и модни икони, които се оказват родом от там. Всъщност освен с културно-историческите си факти и паметници, Плевен съвсем неслучайно е известен и като града с най-много популярни личности в България. През май тази година Плевен получи и приза „Евро град” в класацията на Дарик радио „Най-добрият град за живеене”. Представяме ви само малка част от топ имената от Плевен, вие си правете изводите!

1. Продуцентът Маги Халваджиян

 Маги Халваджиян е сред най-успешните български режисьори и продуценти, но малцина са запознати с един любопитен детайл от биографията му. А именно, че кланът Халваджиян тръгва именно от Плевен. Началото си арменската фамилия води някъде от 1915 г., когато по време на геноцида в Турция дядото и бабата на Магърдич и Джуди Халваджиян се заселват в Плевен. Там се раждат Бедрос, Жирайр и Арменак. Семейството отворило фабрика за халва и сладкиши, но след 9 септември тя била национализирана. Тримата младежи се оженили за българки. Бедрос взел Юлия, която му родила двама синове - Магърдич и Юлиан, когото сега всички наричат Джуди. Арменак избрал Маргарита, а от любовта им се родил Роберт. А Жирайр се залюбил с Любка, от която има две деца - Ахавни и брат Жирайр. Маги е роден на 18 февруари 1967 г. в Плевен. По-късно живее във Варна, в различни италиански градове и в Москва, където завършва училище за цирково майсторство. Завършва режисура в НБУ, а с продуциране се занимава от средата на 90-те години. Негови са едни от най-рейтинговите предавания в ефира – „Господари на ефира”, „Море от любов”, „Имаш поща”, „На кафе”, „Стар академи”, „Сладко отмъщение”, „Пълна промяна”, „Ясновидци”, „Игра за милиони”, „Руска рулетка”, „ЗалоАЛОжи”, „Фатално привличане”, „Точка на пресичане”, „Пълна лудница”, „България търси талант”, „Като две капки вода”, „Големите надежди”, както и сериала „Седем часа разлика”. През 2015 г. Халваджиян е жури и продуцент и на предаването „X Factor” по Нова телевизия, като същата година е удостоен и с почетното звание „академик” от неправителствената организация „Българска академия на науките и изкуствата”.

2. Тв водещата Гала

Тв водещата Гала също е родом от Плевен. Тя е родена на 13 февруари 1967 г. Завършва „Педагогика” и „Детска психология” във Великотърновския университет. Била е и манекен за кратко. Началото на телевизионната си кариера слага с шоуто „Невада” по БНТ. След това става водеща на няколко предавания: „Топмодел Зодиак” по БНТ, „Фамилия топ шоу” по ТВ МСАТ и „Евроком” и „Мис Столверк”. В Нова телевизия започва работа на 9 октомври 2000 г. като водеща на сутрешното предаване „На кафе”, което продължава в ефира на медията и до днес. В същата медия Гала води и предаването „Имаш поща”, както и риалити формата „Пълна промяна”.
 

3. Фолкпевицата Рени

И Рени е родом от Плевен. След завършване на училище, известно време е беквокалистка на дует „Ритон”. Кариерата й в България започва през 1998 г., когато става част от гиганта „Пайнер мюзик”. Фолкдивата издава и 4 албума на сръбски, продуцирани от компанията на Лепа Брена „Гранд Прадакшън”. През 2003 г. Рени участва и в сръбския филм „Ивкова слава”. Може да се похвали и с три самостоятелни концерта в зала 1 на НДК – през 2000, 2002 и 2008 г.
През 2012 г. певицата емигрира от България и заживя със семейството си в Тел Авив, Израел. Но през 2016-а се завърна обратно в родината си.

  

4. Синоптичката Гери Малкоданска

Виждаме Гергана Малкоданска почти всеки ден да ни съобщава прогнозата за времето по Нова телевизия. И тя е родена в Плевен – на 12 април. Завършва „Журналистика” в УНСС. А кариерата й започва още на 14 – като модел. Тя става една от най-успешните модели на Visages Model Group – с многобройни фотосесии в Милано, Париж и Турция. Гери е носителка и на титлата „Топ модел на България 2004”. „Случайно се явих на кастинга за конкурса „Супермодел на България 2004” и го спечелих. От там тръгна модната ми кариера”, признава Гери, която за разлика от повечето модели у нас няма нито една еротична фотосесия. „Единствените ми „по-разголени” снимки са по бански, но всеки човек има такива”.

 

5. Певицата Люси Дяковска

Люси Дяковска е родена в Плевен на 2 април 1976 г. Тя е първото дете във вече известното семейство Дяковски. Майка ѝ е пианистка, а баща ѝ – оперен певец. Нейният дядо пък е един от най-известните фолклорни композитори. Още преди да започне да говори, Люси вече е играела на сцена. На шест годинки е и нейната първа изява в операта заедно с баща й. Веднага след това решила, че иска да се занимава с класическо пеене. А когато изпяла първата си самостоятелна песен пред публика на 14, пожелала един ден да покори света със своя собствена музика. Затова след завършването си през 1995-а, Люси напуска България. Заминава за Хамбург, Германия, където учи в „Stage School of Dance & Drama” (специализирано училище за танци и актьорско майсторство). Звездната й музикална кариера започва след кастинга за Popstars в Хамбург през август 2000 г. Тя става част от групата „Ноу Ейнджълс” заедно с още 4 певици, която за съвсем кратко време се превръща в най-известната поп-група в Германия. В следващите три години Люси и не-ангелите постигат златен и платинен албум и печелят всички награди, давани от европейския музикален бизнес. През септември 2003 г. „Ноу Ейнджълс” се разпада. Само месец по-късно, за да може и за в бъдеще да работи и продуцира самостоятелно, създава своя продуцентска компания под името „Schmanky Records”, купува и собствено студио, в което може по всяко време свободно да се отдаде на своя музикален талант. Често я виждаме и като жури в хитови родни музикални формати, сред които „Мюзик айдъл”, „X Factor” и „Като две капки вода”.

 

6. Певецът Любо Киров

Любо Киров също е сред известните плевенчани. Роденият на 26 октомври 1972 г. поп изпълнител е още и музикален продуцент, автор на много хитове в поп музиката ни, бивш вокалист на група „Те”, както и член на журито на „X Factor”. От малък се научава да свири на пиано и барабани. В периода 2000-2007 г. с група „Те” създава два албума, чийто хитове са покорявали не една или две класации. Група „Те” е и носител на Първа награда на Международния медиен фестивал „Албена”. През пролетта на 2007 г. Любо напуска групата и стартира соловата си кариера.
Освен като певец, той е и много търсен като текстописец. Участва като гост-вокалист в десетки музикални проекти на свои колеги.

 

7. Легендата Емил Димитров

Емил Димитров е истинска легенда, без която точно тази класация няма как да мине. Той е роден на 23 декември 1940 г. в Плевен в семейство на артисти-илюзионисти. Негов баща е Димитър Димитров, известен като Факира Мити, а майка му – французойката Анастасия Димитрова, асистентка на Мити, с артистично име Мадам Сиси. Тя се развежда рано с баща му и се връща в родната Франция, но впоследствие често бива посещавана от сина си. Като ученик Емил Димитров се увлича по рисуването и по класическата музика, започва да композира с акордеона си, участва в училищни пиеси. Заради свиренето на акордеон, в по-късните си години записва песента си „Акордеон”, в която пее: „Акордеон, а ти ми беше младостта”. През 1960 г. е приет да следва актьорско майсторство във ВИТИЗ. Същата година прави и своя дебют като певец в концерт, на който изпълнява авторската си песен „Арлекино”, акомпанирайки си на акордеон. Това поставя и началото на една дълга и успешна кариера като поп изпълнител, музикант и композитор. Емил изнася концерти в почти всички европейски страни, като най-големи успехи има в СССР и Франция. Създава оркестър „Синьо-белите”, чийто диригент и ръководител бе Митко Щерев. И въпреки че певецът си отиде от този свят преди вече 12 години, песните му звучат все така и посланията им са повече от актуални. За целия си живот Емил Димитров има общо издадени близо 30 албума, като 55 милиона копия са продадени само в Русия.

 

8. Тв водещата Наталия Симеонова

Наталия Симеонова е родена на 10 февруари 1970 г. в Плевен. Завършва „Журналистика” в СУ. Още в ученическите си години тя се запалва по театъра и тръгва на театрална студия в родния си град. Майка й е преподавала 38 години в катедрата по чужди езици на Медицинския университет в града на Панорамата, а баща й е бил миньор, след което и професионален шофьор. Дебютът на Наталия в телевизията става в предаването „Формула 5”. По-късно тя става автор и водещ и на музикалното предаване „Рококо”. Била е репортер и водещ и на новини в Нова телевизия, както и редактор на политическото предаване „Посоки”.
До януари 2012 г. тя води и емблематичното шоу „Море от любов”, излъчвано в ефира на bTV в продължение на 10 години. След това води и „Предай нататък”, чийто изпълнителен продуцент е тогавашният й съпруг Денис Ризов. Днес двамата отдавна са разделени, но поддържат близка приятелска връзка. Имат и прекрасна дъщеря на име Виктория.

 

9. Шоуменът Слави Трифонов

Въпреки че не е точно родом от Плевен, а от село край града - Учиндол, Слави Трифонов често е представян като плевенчанин. Май желанието му да е така е по-голямо от фактите по въпроса. Роден е на 18 октомври 1966 г. Баща му е от Горна Митрополия, а майка му Здравка – от село Тодорово. Слави е кръстен на своя дядо Стойо. Детският период не е сред любимите на тв водещия, който признава, че не го харесва, защото не харесва и себе си. Затова и за него детството е период на самота. Няма и много приятели, но счита за най-верен по-голямата си сестра Петя, за която и до днес твърди, че е и неговият най-близък човек. Още в най-ранна възраст става отряден председател на класа. В началното училище обаче става отново по-затворен, поради което и често тормозен от връстниците си. Участва в редица сбивания. Промяната идва чак когато е приет в музикалната гимназия в Плевен. Партийното ръководство го предлага за комсомолски секретар и в края на първата учебна година го пращат на пионерски лагер в Кайлъка. Завършва музикалната гимназия с виола, а по-късно и Консерваторията. Става първият продуцент у нас на частна продукция в БНТ. А първата му поява в тв предаване е в „Ку-ку” със скеч-пародия на хеви метъл група. Телевизионната му кариера продължава с предаването „Каналето”. Става продуцент и водещ на „Хъшове”, но предаването е свалено от БНТ след едно-единствено излъчване. След 2000 г. Трифонов стартира и „Шоуто на Слави” по bTV, което продължава и до днес. Има и своя продуцентска компания „Седем-осми”. Като певец Слави се развива от 1993 година насам заедно с групата си „Ку-ку бенд”. Издал е 22 албума и има над 300 песни.

 

10. Лекоатлетката Тереза Маринова

Тереза Маринова се ражда на 5 септември 1977 г. в Плевен. Баща ѝ Мончо Маринов е рекордьор на България по лека атлетика на 800 м бягане (1974). Има двама братя и една сестра. По-големият ѝ брат Цветомир Маринов е рекордьор на България по лека атлетика на 400 м бягане за юноши и втори на Европейското първенство за юноши в Недерхаза (1995). Тереза завършва Великотърновския университет, след което започва да тренира при Светослав Топузов до есента на 1996 г., а след него – и при олимпийския шампион на същата дисциплина Христо Марков.
Родителите на Тереза се разделят, когато тя е едва 5-годишна и за нея и брат ѝ Цветомир се грижи баща им. Той обаче е против това децата му да се занимават със спорт. Въпреки това още през следващата година (1983) двамата тайно започват да тренират лека атлетика при Ваня Костова. Това продължава и когато Тереза Маринова тръгва на училище. Тя казва на баща си, че е на занималня, но вместо това ходи на тренировки. Когато баща ѝ разбира за лъжата, с много сълзи и увещания тя успява да го убеди да продължи да спортува. И така до 1994-та, когато Тереза Маринова започва да жъне първите по-сериозни успехи - става първа в тройния скок на международно състезание в София сред девойките от своята възрастова група и балканска шампионка за девойки-старша възраст в Атина. Година по-късно на Републиканския шампионат в столицата тя подобрява за трети път в рамките само на един месец националния рекорд по троен скок за девойки. Талантливата състезателка подобрява и последния, поставен от нея национален рекорд още два пъти и става европейска шампионка за юноши и девойки.

Още известни плевенчани

Освен тези, които ви представихме, когато става дума за Плевен, не можем да не споменем още и актьора Григор Вачков, световноизвестната оперна певица Гена Димитрова, художника Илия Бешков, прочут с карикатурите си в „Бай Ганьо”, военния историк и дългогодишен директор на Националния военноисторически музей в София Петко Йотов, проф. Светлин Русев. От Плевен е и хип-хоп звездата Спенс, композиторът Люси Иларионов, популярната поп певица Ирина Флорин, актьорът Даниел Цочев и колегата му Леонид Йовчев. Плевенчанин е и Евгени Димитров-Маестрото, журналистите Цветанка Ризова и Ани Цолова, както и синоптичката Христина Балинска. Известни плевенчани в модните среди са и Диляна Попова, Блага Митева и носителят на титлата „Мистър България” Мартин Мартинов. В спорта горди с родния си град са още световният шампион по бокс Детелин Далаклиев, световният шампион по мотоциклетизъм Богдан Николов и световният шампион по кикбокс Камен Пенчев. Сред политиците се открояват имената на Румен Петков, Цецка Цачева, Ивайло Московски и Найден Зеленогорски. Не бива да пропускаме още и главния диригент на Националната опера Георги Нотев, писателя Георги Христов, актьора Георги Черкелов, актьора Веселин Плачков, оперната певица Мими Балканска и още много други.
 
Подготви Анелия ПОПОВА