Европейските страни се оказаха жертва на собствената си любов към екологията: по-малко "мръсните" дизелови автомобили заради аферата с германските автомобилни производители се оказаха не толкова безопасни за здравето на хората. Изследователи от Европа анализираха колко преждевременни смъртни случаи в ЕС са били предизвикани от аферата "Дизелгейт".

Оказа се, че ако на мястото на дизеловите автомобили и леките камиони са били техните бензинови аналози, на година биха умирали по седем хиляди европейци по-малко. Съответната статия скоро ще бъде публикувана в Environmental Research Letters. Накратко за изследването съобщава Международният институт за анализи на приложните системи.  

 

 

 

Авторите на новия труд са пресметнали каква част от смъртните случаи в страните от ЕС, Норвегия и Швейцария се дължат на леките дизелови автомобили, а също и на леките камиони, микробуси. Като цяло в тези страни от замърсяване на въздуха са загинали 425 000 души на година, от тях - много от микрометрови частици, образуващи се в резултат на реакция с участието на азотни оксиди.

Дизеловите двигатели изгарят горивото при по-висока температура и налягане, отколкото бензиновите. Поради това азотът във въздуха в техните цилиндри по-лесно се окислява от кислорода. Затова именно дизелите са главният източник на азотни оксиди във въглеродните газове на транспорта. Според изследванията, леката автомобилна част на дизеловия автопарк в споменатите страни е отговорна за десетки хиляди преждевременни смъртни случаи годишно. 

Учените напомнят, че реалните емисии на азотни оксиди от леките дизелови автомобили европейско производство са между 4 и 7 пъти повече, отколкото са показали тестовете. Така се е получило защото Volkswagen и другите местни производители са поставяли на своите автомобили техника, която по време на теста е занижавала изкуствено количеството на емисиите на азотните оксиди, ни когато тестът е приключвал - емисиите са се повишавали с няколко пъти. 

Ако нормите, заявени при тестовете, бяха спазвани, броят на преждевременните случаи в споменатите тридесет страни би бил по-малък с около пет хиляди на година. В случай на замяна на дизеловите автомобили и микробусите в Европа със същия брой бензинови автомобили, преждевременните случаи на смърт биха били със седем хиляди по-малко. 

Учените, за съжаление, не са засегнали въпроса за това, как масовата лъжа на европейските автомобилни производители се е отразила на смъртността в другите части на света. Известно е, че Volkswagen и други европейски производители са доставяли своите автомобили с дизелови двигатели в Русия, САЩ и редица други страни по света.  

Превод и редакция: БЛИЦ